W okresie zimowy, być może z braku wystarczającej ilości promieni słońca, dopada nas depresja. Współcześnie jesteśmy nader często narażeni na różnorodne stresy, wyzwania, a to poddaje naszą wytrzymałość ogromnej próbie. Popadając w depresję, miotają nami negatywne uczucia, nie mamy celu żyć i przestajemy się uśmiechać. Jak więc radzić sobie z depresją?

Kiedy mamy do czynienia z depresją?

Depresja objawia się bardzo poważnym zaburzeniem, odczuciem beznadziejności, poczucia braku swojej własnej wartości, bezradności a czasem winy. Ten stan utrzymuje się wiele miesięcy i nie tylko cierpi nasza psychika ale i ciało. Tracimy ochotę do jedzenia, unikamy kontaktów towarzyskich. Niekiedy depresja sprawia, że mamy problem ze snem, a w skrajnych przypadkach nachodzą nas nawet myśli samobójcze. Rozpoznaniem depresji powinien zająć się lekarz, gdyż tylko on posiada do tego adekwatną wiedzę.

Przyczyny depresji

Depresja może mieć wielką ilość przyczyn jednakże podstawową za zaburzenia procesów biochemicznych, społecznych oraz psychicznych. Bardzo często pojawienie się tej choroby ściśle powiązane jest z samotnością, izolacją, chorobami, kłopotami finansowymi, czy też z wypadkiem. Wszystkie negatywne uczucia w naszym życiu kumulują się i wówczas depresja sprawia, że trudno nam żyć i radzić sobie z codziennymi problemami. Poddajemy się i jesteśmy zniechęceni do dalszego życia. Jednakże z depresją powinniśmy walczyć, a wiedzieć należy, że można robić to naprawdę skutecznie.

Profesjonalna pomoc

Jeżeli podejrzewasz u siebie depresję warto podjąć kroki do jej aktywnego leczenia. Zdrowiem psychicznym i emocjonalnym zajmują się lekarze specjalistycznie wykształceni w tym kierunku. Wśród nich znajdują się psychiatrzy oraz psychoterapeuci. Mają oni prawo do przepisywania leków, zaś psychologowie zajmują się terapią poprzez rozmowę. Tylko stopień w jakim nasilona jest depresja, jest wskaźnikiem jakiego specjalistę powinniśmy wybrać.