W ostatnim czasie niezwykle dużo mówi się o zdrowym stylu życia. Specjaliści udzielają nam cennych porad nie tylko w kwestii odpowiedniej diety, ale i formy aktywności fizycznej. Każdy sportowiec powie jednak, że kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiedniej proporcji między treningiem, a regeneracją. A skoro o niej mowa, to warto podkreślić, że w każdej sytuacji warto w niej pamiętać. Przy czym pod pojęciem regeneracja kryje się wiele istotnych czynników. Jakich?

Po treningu uzupełnij braki

W czasie każdego wysiłku fizycznego tracimy wiele cennych wartości odżywczych. W związku z tym wodę należy uzupełniać nie tylko po ćwiczeniach, ale jeszcze w ich trakcie. Ponadto należy pamiętać o konkretnym posiłku, który należy zjeść nie później, niż 15 minut po treningu. Sam posiłek powinien być bogaty w białko, w związku z tym polecany są chociażby takie produkty jak sery, jajka, gotowane mięso, czy jogurt naturalny. Po treningu również zawsze dobrym rozwiązaniem jest odpowiedni masaż.

Sen, to najlepsza regeneracja

poduszki ortopedyczne sisselCo udowodniono już od lat. Wielu z nas nadal jednak nie wie jak prawidłowo zachować higienę snu. Zacznijmy jednak od kolacji w której nie powinno zabraknąć odpowiedniej ilości błonnika, w związku z tym w menu nie powinno zabraknąć między innymi: warzyw, owoców, pełnoziarnistego pieczywa, czy płatków owsianych. Jeśli chodzi o napoje, to wyeliminuj wszystko to co może pobudzać, a zatem kawę, czarną herbatę, kolorowe, gazowane napoje, oraz alkohol.

Ponadto przed snem zadbaj o odpowiednia porcje tlenu, a zatem warto porządnie wywietrzyć pokój. Warto również ograniczyć korzystanie z takich urządzeń jak komputer, telewizor, czy smartfon.

Czy długość snu jest najważniejsza?

FitnessStatystycznie mówi się, że przeciętny, dorosły człowiek powinien spać nie mniej, niż 8 godzin na dobę. Coraz częściej pojawiają się głosy, że w przypadku zdrowego snu nie liczy się tyle jego ciągła ilość, co regularność. Dziś jak wiemy coraz trudniej wygospodarować nam czas na sen, dlatego też pojawiło się takie pojęcie jak sen polifazowy. Na czym on polega? Są to stałe pory w ciągu dnia, które poświęcamy na tak zwane drzemki. Ważne jednak, aby pory te były stałe, istotne także, aby odbywać je w tych samych miejscach, którym może być chociażby siedzenie samochodu. Ilość drzemek jest dowolna – od jednej półgodzinnej, do nawet 6-ściu 20-stominutowych. Istotne jest również to, aby sen polifazowy nie był przerywany, dlatego w ciągu dnia warto zapewnić sobie stopery do uszu.

Co ciekawe wielu specjalistów twierdzi, że taka forma snu zapewnia lepszą regeneracje, niż statystyczne 8 godzin w nocy.

Dlaczego regeneracja jest tak ważna?

Zregenerowany organizm, to zdrowy organizm, w tym nie tylko lepsza koncentracja, ale i odporność na różnego rodzaju infekcje, czy choroby przewlekłe. Niedobór snu może też powodować problemy z ciśnieniem tętniczym. Ponadto regenerując się redukujemy także stres, którego na co dzień jak wiadomo nam nie brakuje.