Zdrowie intymne wciąż jest bardzo często zaniedbywane. Niesłusznie!

Miejsca intymne również wymagają odpowiedniej troski – daje to nie tylko komfort, ale także zapobiega przed różnego rodzaju infekcjami. Zachowanie naturalnej równowagi okolic intymnych to więc podstawa, o którą zadbać można poprzez odpowiednie zabiegi higieniczne, właściwe kosmetyki czy komfortowy ubiór.

Zabiegi higieniczne

Wykonywane dwa razy dziennie, a w trakcie menstruacji – częściej. Najlepiej z użyciem bieżącej wody, czyli prysznica lub bidetu – długie i ciepłe kąpiele w wannie, choć przyjemne, wypłukują naturalną florę bakteryjną pochwy oraz wysuszają błony śluzowe, co zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.

Warto też pamiętać o kierunku mycia – „od przodu do tyłu (by nie przenosić bakterii w kierunku pochwy) oraz zrezygnować z gąbek i myjek, będących siedliskiem rozmaitych bakterii. Ważne jest także dokładne osuszanie miejsc intymnych, najlepiej osobnym ręcznikiem.

Kosmetyki

Okolice intymne są niezwykle wrażliwe, powinny więc być traktowane delikatnymi kosmetykami. Dobrze jest korzystać z linii kosmetyków stworzonych właśnie do higieny intymnej – charakteryzują się one przede wszystkim naturalnością, są pozbawione substancji sztucznych i zapachowych. Co istotne, są one też hipoalergiczne oraz posiadają neutralne pH, co pozwala utrzymać naturalną równowagę pochwy.

Bielizna

Na zdrowie miejsc intymnych wpływ mają także noszone przez nas ubrania, a szczególnie – bielizna. Powinna mieć dopasowany do sylwetki krój oraz charakteryzować się wygodą i gwarantować pełen komfort użytkowania.

Nie mniej istotne są materiały, z których została wyprodukowana – najlepiej zrezygnować ze sztucznych włókien, które są uciskowe, nieprzewiewne, prowadzą do przegrzania i zawilgocenia. Zdecydowanie bardziej zdrowe są figi i szorty bawełniane czy jedwabne, które nie tylko zapewnią odpowiedni komfort, ale także pozytywnie wpłyną na zdrowie intymne.

Ostrożność

Dotyczy nie tylko wyboru partnera seksualnego i unikania ryzykownych zachowań na tym tle, ale także higieny ogólnej. Dobrze jest umyć ręce przed i po każdym działaniu w okolicach intymnych – niezależnie od tego czy to wymiana podpaski, wkładki czy tamponu. Przydatne mogą być nawilżające chusteczki antybakteryjne, które pomogą, gdy nie będziemy mieć możliwości umycia rąk.

Higieniczną ostrożność należy zachować także wtedy, gdy często korzystamy z pływalni i jacuzzi oraz prowadzimy wzmożoną aktywność fizyczną. Pamiętać trzeba, że baseny są siedliskiem dla różnorodnych bakterii, tak samo jak jacuzzi, dlatego warto przed wskoczeniem do wody wziąć prysznic (by usunąć z siebie brud), a po skorzystaniu z nich – dokładnie umyć się i osuszyć. Również wysiłek fizyczny powinien kończyć się prysznicem – pot i wilgoć na naszej skórze naszemu zdrowiu intymnemu nie służą.

Więcej o zdrowiu intymnych dowiedzieć można się z kobiecosc.info.