Upały w pełni. Temperatury są coraz wyższe, a my cierpimy na nadmierne pragnienie. Co pić w czasie upałów, aby nie tylko ugasić pragnienie, ale również zapobiec odwodnieniu organizmu? Jakich napojów z kolei warto unikać, kiedy temperatura na dworze jest bardzo wysoka?

Co pić a czego nie?

W czasie upałów najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Tym samym warto wypijać każdego dnia od dwóch do trzech litrów płynu. Dzieje się tak dlatego, że w czasie upałów organizm naturalnie się poci, aby chronić się przed nadmiernym przegrzaniem. Wraz z potem usuwana jest zarówno woda, jak i sole mineralne. Tracimy przede wszystkim sód i potas, jakich to brak może doprowadzić do zachwiana homeostazy. W konsekwencji słabnie układ krwionośny, podnosi się ciśnienie krwi, a także może dojść do zawału czy też udaru. Niekiedy nastąpić może również obciążenie układu nerwowego a tym samym zmniejszenie poziomu koncentracji i apatia.

Małym paradoksem jest to, że w czasie upałów najlepiej pić lekko ciepłe płyny, które obniżą temperaturę rozgrzanego ciała. Istotne jest nie tylko to, ile pijemy, ale także po jakie napoje sięgamy. Kluczowym zadaniem jest bowiem uzupełnić tracone podczas upału elektrolity.

Najlepsze płyny na czas upałów

  • Woda mineralna

W czasie wysokich temperatur najlepszym napojem jest woda wysoko mineralizowana, bądź też średnio mineralizowana. To właśnie tego typu woda zawiera znaczne stężenie składników mineralnych. Znajdziemy w niej, wapń, sód, potas. Do wody mineralnej warto również dodać plaster cytryny, miętę i lekko ją schłodzić. Warto również wybierać wodę, która cechuje się bogactwem składników i związków mineralnych. Tym samym zanim nabędziemy wodę, zapoznajmy się z jej ulotką.

  • Sok pomidorowy

Upał to także czas na sok pomidorowy, który jest prawdziwą skarbnicą potasu. Schłodzona szklanka soku pomidorowego dostarcza aż 230 mg potasu. Świetnie sprawia się także gazpacho, czyli zupa hiszpańska, która podawana jest na zimno. Jej zaletą jest to, że jest słona, dzięki czemu dostarczymy do organizmu sodu.

  • Owoce również chłodzą

Nie tylko woda i soki są znakomite, aby ugasić latem pragnienie. Dobrze sprawdzają się także owoce, ponieważ składają się one w 80 % z wody. Jedząc je w bardzo szybki sposób ugasimy pragnienie, a dodatkowo dostarczymy do organizmu szereg składników mineralnych, takich jak: potas, żelazo, wapń.

  • Koktajl z ogórka

Ogórek to aż 95 % wody, a dodatkowo prawdziwe bogactwo potasu. Warto w upalne dni przyrządzić chłodnik z ogórka. W tej roli sprawdzi się także melon, lub też arbuz.

Mięta ma działanie chłodzące, co sprawia, że bardzo szybko może obniżyć temperaturę ciała. Możemy pić ją zarówno w postaci schłodzonej, jak i ciepłej.

Czego nie pić w czasie upałów?

Oczywiście są również takie napoje, które nie są wskazane w czasie upałów. Przede wszystkim jest to alkohol, ponieważ zmniejsza wydolność układu krążenia. Alkohol sprawia, że mogą pojawić się wahania ciśnienia, a nawet zaburzenia rytmu serca.

Nie należy przesadzać także z kawą, ponieważ podnosi ciśnienie. Działa moczopędnie, przez co wypłukuje magnez i potas.