Sport to zdrowie, jednak długotrwały trening zwłaszcza po dłuższej przerwie może być przyczyną bólu mięśni oraz zakwasów. Warto w takich wypadkach nie czekać, aż samo minie, tylko skorzystać z ofert profesjonalnych fizjoterapeutów i zafundować sobie masaż sportowy. Wbrew nazwie nie jest on tylko dedykowany dla osób, które wyczynowo zajmują się aktywnością fizyczną. Ma on wiele wspólnego z masażem klasycznym i powinny z niego korzystać także osoby dla których sport jest tylko okazjonalną atrakcją.

Masaż daje pozytywne efekty dla ciała i ducha

Do najważniejszych dobroczynnych efektów masażu można zaliczyć rozluźnienie tkanek miękkich, w szczególności: mięśni, więzadeł oraz przyczepów. O masażu sportowym warto również pomyśleć przed rozpoczęciem treningu. W takim wypadku jest on traktowany jako forma przygotowania organizmu do wysiłku.  Poprawia on pracę mięśni, natlenia krew oraz odżywia poszczególnie mięśnie oraz elementy układu ruchu. Dzięki temu poprawia się wydolność mięśni i zwiększają się ich możliwości. Natomiast masaż sportowy po treningu pozwala zregenerować siły, a także dać odpocząć ciału oraz zredukować napięcie tkanek.

Osoba masażysty jest niezwykle ważna

Nieumiejętne masowanie zwłaszcza w innym miejscu niż przeznaczone do tego łóżko rehabilitacyjne Juventas może przynieść odwrotny skutek. Ważne by wykonywała go osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie a także doskonale znała anatomię. Najlepiej gdy masaż wykonuje fizjoterapeuta lub dyplomowany masażysta. Warto sprawdzić referencje przed wizytą w danym gabinecie. Specjalista zanim przystąpi do pracy zbiera wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, przebytych kontuzji oraz bada manualnie poszczególne elementy układu ruchu. Takie badanie pozwala określić w jakim stanie są stawy, mięśnie, ich napięcie oraz ruchomość. Czasami fizjoterapeuta w czasie masażu wykorzystuje sprzęt rehabilitacyjny Juventas w celu uzyskania lepszych efektów.

Jaki powinien być masaż sportowy

Wykonywany jest on zazwyczaj na mięśniach, które pracowały intensywnie podczas wysiłku. Polega on na szybkim oraz intensywnym masowaniu, a następnie ugniataniu i rozciąganiu mięśni. Najlepiej jeśli taki zabieg trwa około 45 minut i jest wykonany na łóżku rehabilitacyjnym od firmy Juventas. To idealne miejsce do wykonywania masażu zarówno sportowego jak i klasycznego. Masaż jest ogólnie wskazany dla osób aktywnych oraz dopiero rozpoczynających przygodę ze sportem. Zwykle to właśnie bóle mięśni i stawów zniechęcają do dalszych ćwiczeń czy kontynuowania danego treningu.