Sport jest oczywiście wskazany dla każdego. Niemniej jednak intensywność wysiłku fizycznego, jego rodzaj powinien być dostosowany do każdej osoby w sposób indywidualny. W tym miejscu chcemy nieco więcej uwagi poświęcić zagadnieniu aktywności fizycznej w odniesieniu do osób, które borykają się z taką chorobą, jaką jest cukrzyca. Jest to choroba, która w dobie współczesnej dotyczy bardzo dużej grupy osób, a tym samym jest to bardzo istotne zagadnienie.

Wysiłek fizyczny a cukrzyca

Co więcej, wysiłek fizyczny jest osobom chorym na cukrzycę bardzo przydatny, poprawia ich stan zdrowia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do cukrzycy typu drugiego. Ten typ cukrzycy bardzo często występuje równocześnie z nadwagą oraz otyłością. Dlatego też wysiłek fizyczny będzie miał zbawienny wpływ także na tenże aspekt. Aktywność fizyczna o umiarkowanym zakresie zwiększa tolerancję organizmu na glukozę, a jednocześnie też mowa jest o zwiększeniu wrażliwości na insulinę.

 Osobom borykającym się z cukrzycą, zaleca się między innymi podjęcie takiej aktywności fizycznej, jaką jest nordic walking. Jest to sport, w którym mamy do czynienia z zaangażowaniem dużych grup mięśniowych. Dzięki temu znacząco poprawia się wchłanialność insuliny. Mówiąc o aktywności fizycznej przy cukrzycy, warto oczywiście nie podejmować żadnych działań na własną rękę. To mogłoby bowiem spowodować niewłaściwe skutki, to mogłoby spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia danej osoby. Tutaj wszelkie działania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, aby aktywność fizyczna przynosiła tylko pozytywne skutki.