Wątroba jest bardzo istotnym organem w ludzkim organizmie, który spełnia istotne role. Jednocześnie też musimy tutaj wskazać na wiele czynników, które mogą powodować uszkodzenie funkcji wątroby. Oczywiście na główny plan wysuwa się spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach oraz niewłaściwa dieta. Poza tym również można mówić o rożnych lekach, o zbyt dużej ilości przyjmowanych leków.

Organ który się regeneruje

Wątroba jednak jest takim organem, który może się regenerować. Wątrobę można skutecznie leczyć pod warunkiem, że odpowiednie działania zostaną wdrożone stosunkowo szybko. W tym miejscu musimy zapytać o to, z jakimi różnymi chorobami wątroby możemy mieć do czynienia. To, co dotyczy wielu osób, a czego często świadomości możemy nie mieć, to niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby. Ten organ nie jest przystosowany do gromadzenia tłuszczu, toteż jeśli ten nie zostanie zużyty jako energia, to wówczas może właśnie zgromadzić się w wątrobie. W takim momencie może ona przestać działać w sposób sprawny. Brak leczenia tej choroby może również prowadzić do wystąpienia różnego rodzaju stanów zapalnych.

Poza tym możemy również wskazać na chorobę alkoholową wątroby, na wirusowe zapalenie wątroby, czyli żółtaczkę, polekowe uszkodzenie wątroby czy też marskość wątroby oraz oczywiście nowotwór. Każda choroba związana z wątrobą wymaga bardzo konkretnego leczenia, czasem nawet przeszczepu organu. Bardzo istotna jest jednak zmiana trybu życia, w tym głównie zmiana diety, która jest przez nas stosowana na co dzień.