Jak wskazują dane wciąż rośnie liczba osób chorych na boreliozę, która niekiedy zwana jest także chorobą Lyme. Wedle danych niemal miliom mieszkańców Europy jest zarażonych krętkami borelli. W Polsce liczba osób chorych sięga niemal 20 tysięcy przypadków. Co więcej dane wciąż powiększają się, a liczba osób chorych wciąż się zwiększa.

Skala problemu chorych na boreliozę

W listopadzie 2018 roku Komisja Ochrony środowiska naturalnego przyjęła projekt, w którym ma na celu szybsze diagnozowanie choroby, a następnie jej prawidłowe leczenie. Świadczy to o skali ogromnego problemu, z którym obecnie musimy się mierzyć.

Kongresu USA zdecydował, że zostaną przyznane środki finansowe, które pozwolą na szybsze diagnozowanie tej, trudnej w leczeniu choroby. Okazuje się, że badania nad historią choroby dowodzą, że pierwszy zarażony krętkami boreliozy człowiek został około 5300 lat temu. Odkrył ten fakt Willy Burgdorfer izolując z kleszcza krętki bakterii.

 

Jak chronić się przed boreliozą?

Bronić się przed boreliozą jest bardzo trudno, zwłaszcza, że coraz więcej kleszczy spotykamy, nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w miastach. Jeżeli zauważmy kleszcza wówczas musimy bacznie obserwować miejsce po ugryzieniu, czy nie pojawił się rumień. W sytuacji, jeśli się pojawił należy podać antybiotyk.