Bóle kolan nie powinny być tym elementem, który można bagatelizować. Bóle kolan mogą oczywiście być wynikiem przeciążenia i tym samym mogą one ustąpić w momencie, gdy po prostu człowiek odpocznie. Jednakże jeżeli ów ból nie ustępuje, nasila się, to powinniśmy zadziałać, zareagować. Ból kolan może się wiązać ze stanem zapalnym. Oczywiście ów stan zapalny również może być związany z przeciążeniem, aczkolwiek w dużej mierze przyczyna może mieć inne źródło.

Przyczyny bólu

Bóle kolan mogą być związane chociażby z niewystarczającą ilością mazi w torebkach stawowych. To może mieć podłoże genetyczne, może mieć także swoje źródło w niewłaściwym sposobie odżywiania lub niewłaściwym trybie życia codziennego. Jednocześnie też niewystarczająca ilość mazi stawowej może być spowodowana jakąś chorobą autoimmunologiczną. Przykładem może tu być reumatoidalne zapalenie stawów. Na takie bóle pomóc może przede wszystkim odpoczynek, aczkolwiek nie oznacza to całkowitego wyłączenia się z aktywności fizycznej. Należy bowiem zaznaczyć, że ograniczona w intensywności, aczkolwiek regularna aktywność fizyczna powoduje, że organizm owej mazi stawowej może produkować znacznie więcej. Istotnym elementem, o którym wiele się nie mówi, a który jest faktem udowodnionym, jest to, że zaburzenia w obrębie stawów, zaburzenia w ilości produkowanej mazi stawowej mogą bezpośrednio przekładać się również na stan psychiczny człowieka. Mogą one być powodem wystąpienia napięć, stresu, a nawet można tu mówić o depresji. Jak sobie poradzić z brakiem mazi stawowej?

Właściwa diagnoza

Na pewno istotnym elementem będzie właściwa diagnoza, aczkolwiek to nie wszystko. Niewątpliwie należy tu bowiem wskazać także na konieczność postawienia  na różnego rodzaju zabiegi, masaże. Bóle kolan mogą być bardzo dokuczliwe i nie można ich bagatelizować. Niewystarczająca ilość mazi stawowej to tylko jedna z możliwych przyczyn owych bólów. Tak naprawdę bowiem przyczyna może leżeć w innych miejscach, może być bardziej lub mniej poważna. To zjawisko, z którym można walczyć.