Trądzik to choroba skóry, która często pozostawia po sobie „pamiątkę” w postaci nieestetycznych blizn. Zmiany te są praktycznie niemożliwe do usunięcia bez zastosowania profesjonalnych zabiegów. Przedstawiamy skuteczną metodę redukcji blizn potrądzikowych.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe to zmiany skórne, które pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Mają one postać wgłębień i zapadnięć o nieregularnym kształcie oraz różnej głębokości i wielkości. Z wiekiem, kiedy ubywa kolagenu, blizny mogą się pogłębiać i być bardziej widoczne. Często towarzyszą im też różowe lub jasnobrązowe przebarwienia skóry.

Blizny po trądziku mogą być efektem przejścia ostrej postaci tej choroby, nieprawidłowego leczenia oraz błędów w pielęgnacji. Często pojawiają się u osób, które samodzielnie wyciskały ropne krostki i zaskórniki. Łatwo w ten sposób zakazić skórę bakteriami i spowodować stan zapalny, przez co zmiany nie goją się prawidłowo, pozostawiając po sobie blizny.

Co na blizny po trądziku?

Usuwanie blizn potrądzikowych nie jest możliwe w domowych warunkach. Może odbywać się przy użyciu środków farmakologicznych przepisanych przez dermatologa: maści, żeli lub kremów. Tego typu metody nie zawsze są skuteczne, zwłaszcza w przypadku głębokich blizn. Wówczas konieczne jest zastosowanie zabiegów o intensywnym i głębokim działaniu. W tym celu stosuje się dermabrazję, peelingi chemiczne i inne procedury, których celem jest złuszczenie wierzchniej warstwy skóry i pobudzenie organizmu do regeneracji uszkodzonej tkanki. Jednak najskuteczniejszą i jednocześnie najmniej inwazyjną metodą redukcji blizn potrądzikowych jest laseroterapia.

Laser na blizny potrądzikowe

Icon 1540 to sprawdzonylaser na blizny potrądzikowe, z którego skorzystasz w warszawskiej Klinice Miracki. Jego frakcyjne działanie pobudza komórki do odbudowy i pomaga likwidować niedoskonałości skóry, w tym również blizny potrądzikowe. Icon 1540 jest laserem nieablacyjnym, co oznacza, że mimo głębokiego działania w skórze, nie narusza ciągłości naskórka i wierzchniej warstwy skóry. Dzięki temu podrażnienia skóry po zabiegu są tylko powierzchniowe i szybko znikają, a pacjent może od razu wrócić do normalnej aktywności.

Zaletą laserowego usuwania blizn potrądzikowych jest szybkość działania. Zwykle wystarczy cykl 3-5 zabiegów, aby całkowicie pozbyć się niechcianych zmian. Należy jednak pamiętać, że dokładny czas kuracji ustala lekarz i zależy on od takich czynników, jak: głębokość, wiek i rozległość blizn oraz kondycja skóry. Konieczność wykonania większej liczby zabiegów może pojawić się też po wykonaniu ustalonego początkowo cyklu, jeśli jego efekty nie są satysfakcjonujące.

Laserowy zabieg na blizny potrądzikowe

Zabieg usuwania blizn potrądzikowych trwa kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Jest mało bolesny, dlatego nie wymaga zastosowania znieczulenia. Podczas zastosowania lasera na blizny potrądzikowe można odczuwać delikatne szczypanie i ciepło.

Laser frakcyjny powoduje kontrolowane, termiczne mikrouszkodzenia komórek, leżących w głębszych warstwach skóry. Efektem jest błyskawiczna koagulacja białek i odparowanie wody. W tkance powstają tzw. kolumny termiczne, położone jedna obok drugiej, wzdłuż których powstają nowe włókna kolagenowe. W głębokich warstwach skóry zachodzą wzmożone procesy regeneracyjne, które prowadzą do odbudowy ubytków tkankowych w miejscu blizn potrądzikowych. Poprawia się kondycja skóry, która staje się gęsta, elastyczna, jędrna i napięta. Blizny po trądziku zostają wyraźnie spłycone. Skóra uzyskuje jednolity koloryt pozbawiony przebarwień.

Dowiedz się więcej o skutecznych metodach redukcji blizn potrądzikowychskontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.