Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim upragnione wakacje. W większości urlopów nie może zabraknąć wylegiwania się na gorącym słońcu. Każdy bowiem chce się pochwalić przed znajomymi zdrową i piękną opalenizną. By opalanie jednak było bezpieczne należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

Chroń swoje ciało

Bezpieczne opalanie, to przede wszystkim zdrowie dla naszej skóry, ale nie tylko. Zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić np. do udaru słonecznego. Dlatego też osobom starszym zaleca się przebywanie w cieniu. Przede wszystkim opalaj się w określonych godzinach. Unikaj słońca od 12 do 15, gdyż wtedy jego promieniowanie jest najsilniejsze, a zarazem najbardziej niebezpieczne dla naszej skóry. Opalanie pierwszego dnia nie powinno trwać dłużej, niż 15 minut. Chroń wrażliwe miejsca takie jak: szczyty ramion, kolana, czy nos – to właśnie na tych częściach ciała skóra jest najbardziej narażona. Wychodząc na słońce nie używaj kosmetyków, w tym perfum. Zawsze pamiętaj o nakryciu głowy, szczególnie w przypadku dzieci.

Smarować koniecznie

Nikt nie może zapominać o kremie UV. Przy czym, tu warto podkreślić – każdy krem powinien być dopasowany ściśle pod typ naszej urody, a ma to związek z naturalną obroną skórą przed promieniowaniem. Osoba mająca rude włosy i jasną cerę w ogóle nie posiada takiej obrony, mając włosy blond i jasną cerę bronimy naszej skóry maksymalnie 10 minut, z kolei ciemna cera i włosy sprawiają, że skóra wytrzymuje bez filtra do nawet do pół godziny.

Leki!

Są ogromnie ważne, gdyż przy wielu z nich wręcz zabronione jest przebywanie na słońcu. Dlatego jeśli chcesz się opalać, a bierzesz leki uspokajające, antydepresyjne, antykoncepcyjne, przeciwcukrzycowe, czy antybiotyki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Opalanie na solarium

Szczególnie korzystamy z niego zimą. Jest to urządzenie, które za pomocą lamp UV zastępuje nam promieniowanie, które dostarczane jest przez słońce. Solarium zapewnia ładną opaleniznę, dostarcza witaminę D3. Często łagodzi również ból gardła i innego rodzaju nerwobóle. Ma również swoje przeciwskazania. Z tego urządzenia nie powinny korzystać m.in. kobiety w ciąży, czy osoby z chorobami serca, nerek, czy układu krążenia. Zbyt częste przebywanie na solarium może spowodować przebarwienia skóry, a nawet nowotwór.

Czy w ciąży można się opalać?

Nie jest to zabronione. Tym bardziej, że słonce wytwarza witaminę D, które może mieć znaczący wpływ na rozwój dziecka. Kobiety w ciąży muszą jednak zachować szczególną ostrożność. Dlatego prócz wyżej wymienionych wskazań, przyszła mama powinna użyć kremu z filtrem mineralnym i smarować się nim co najmniej 15 minut przed opalaniem. Na samym słońcu też nie powinna przebywać zbyt długo. Przebywając na plaży kobiety w ciąży powinny mieć wodę i coś do zjedzenia, gdyż w tym czasie kobieta na słońcu szybciej traci istotne wartości odżywcze.

Chusteczki samoopalające

Warto z nich skorzystać. Oczywiście, najpierw zapoznaj się jak prawidłowo rozprowadzić je po ciele. Dzięki nim jednak, bez zbędnych smug masz możliwość uzyskać piękną, naturalną opaleniznę. Wielu używa ich jako potrzymanie opalenizny uzyskanej na solarium. Można je stosować zarówno na twarz, jak i ciało.