Antybiotyki mają na celu wyleczyć daną osobę z choroby, mają na celu zwalczać bakterie. Jednakże jeśli przy ich przyjmowaniu nie będziemy stosowali się do określonych zasad, to ich skuteczność może być znacznie niższa lub też może być obniżona.

Antybiotyk od lekarza

Antybiotyk może nam przepisać tylko lekarz. Sami nie możemy się nimi leczyć i nawet jeśli w domowej apteczce mamy jakieś antybiotyki niedokończone, to wówczas nie należy po nie sięgać. Jeżeli natomiast lekarz przepisał nam owe antybiotyki, to należy je bezwzględnie zużyć do końca niezależnie od naszego samopoczucia. Jeśli przyjmujemy je nazbyt często, to w naszym organizmie szczepy bakterii mogą mutować, a nowe ich formy mogą okazać się odporne na działanie owych antybiotyków. Nie należy ich przyjmować inaczej jak w sposób przepisany przez lekarza. Bardzo ważny jest właściwy odstęp pomiędzy jedną i drugą dawką antybiotyku, gdyż ma to na celu utrzymanie odpowiedniego jego stężenia we krwi.

Kuracja antybiotykowa

Podczas kuracji antybiotykowej należy unikać alkoholu. Może on znacząco obniżać działanie antybiotyku i sprawiać, że nie będzie on działał. Poza tym również istotnym elementem jest unikanie napojów mlecznych oraz soków z cytrusów. Te bowiem także mogą obniżać skuteczność antybiotyków. Niektóre rodzaje posiłków mogą mieć znaczący wpływ na działanie antybiotyków i dlatego też w większości przypadków są one przyjmowane na godzinę przed jego spożyciem lub też dwie godziny po spożytym posiłku. Stosując się do owych zasad można mówić o skutecznej terapii antybiotykiem.