Aktywność fizyczna, to w ostatnich latach coraz popularniejszy sposób spędzania wolnego czasu. Pytanie, co nam daje? Większość z nas z pewnością zadeklaruje chęć pozbycia się kilku zbędnych kilogramów. Nie mniej jednak treningi, to często również dla nas sposób na wzmocnienie kondycji fizycznej, redukcja stresu, czy zwyczajnie pretekst do spotkania ze znajomymi.

Tak, czy inaczej aktualnie coraz trudniej wygospodarować nam czas (a czasem i pieniądze) na zajęcia na sali treningowej, decydujemy się więc rozpocząć ćwiczenia na własną rękę w domu. Nie mniej jednak nawet w przypadku domowych treningów nie powinniśmy zapominać o dobrej macie do ćwiczeń.

Czym się kierować przy dobrze maty?

W gruncie rzeczy mata do ćwiczeń domowy powinna spełniać takie same warunki jak mata do treningów na sali fitness. W związku z tym jej długość powinna odpowiadać wzrostowi Twojego ciała. Najważniejsza jest jednak jej lepkość, a co za tym idzie zachowanie odpowiedniej amortyzacji. Dobra mata bowiem, to taka, która idealnie przyczepia się do podłoża, a więc dzięki temu Twoje ciało jest stabilnie w czasie wykonywania wszystkich ćwiczeń. Istotna jest również elastyczność maty, która nie tylko gwarantuje lepszą amortyzacje, ale i zapewnia łatwiejsze rolowanie i przechowywanie w domu. A skoro o tym mowa, to do każdej maty warto jest kupić pokrowiec, lub ściągacze (paski), które zapobiegają rozwijaniu się maty.

Co do materiału z którego mata jest wykonana tu mamy szeroki wybór, aktualnie najpopularniejsze na rynku to te wykonane z gumy pcv, kauczuku, czy tworzyw syntetycznych. Kolejną zaletą dobrej maty jest to, aby była ona wodoodporna, jest to praktyczne rozwiązanie dla… potu wydzielającego się w czasie wysiłku fizycznego.

Jaka mata do ćwiczeń w domu?Jaka mata do ćwiczeń w domu?

Specjalnie do tego momentu pozostawiliśmy niewyjaśnioną kwestie grubości maty, ta bowiem jest zależna od intensywności wykonywanych ćwiczeń, bo jak wiadomo, dobra mata, to również taka, która pod wpływem nacisku nie ulega odkształceniu. To też zarówno taką cechę, jak i wyżej wymienione należy wziąć pod uwagę. Wracając jednak do grubości maty w przypadku ćwiczeń domowych z reguły polecane są cieńsze maty. Nie mniej jednak podobnie jak te wykorzystywane na sali treningowej muszą gwarantować bezpieczeństwo.

Mata turystyczna?

Wiele osób zadaje pytanie, czy alternatywą może być mata turystyczna, tym samym zaoszczędzą nie tylko czas na jej wybór, ale i pieniądze. Oczywiście, mata turystyczna jest w gruncie rzeczy z podobnych materiałów, co typowe maty fitness, jednak mimo wszystko nie gwarantuje takiej przyczepności, lepiej więc zdecydować się na standardową mate.

Trenujesz w domu? Rób to z głową!

A w zasadzie można by powiedzieć tym bardziej. Co to oznacza? Jeśli decydujesz się na treningi na własną rękę, to i tak zwłaszcza na początku ćwiczeń warto skonsultować je z trenerem personalnym, który doradzi Ci nie tylko w kwestii samego doboru ćwiczeń, ale też ich częstotliwości.