Ciąża oraz okres bezpośrednio po niej są dla kobiety bardzo szczególne. W tym czasie mamy bowiem do czynienia ze zmianami w poziomie kobiecego libido. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim chodzi tutaj o pewne zmiany zachodzące w kobiecym wyglądzie, w jej gospodarce hormonalnej jak również w jej psychice. Owe czynniki powodują często, że w trakcie ciąży oraz w okresie połogu ochota na seks jest mniejsza. Niemniej jednak bywają sytuacje, w których ciąża powoduje reakcje wprost przeciwne – ochota na seks jest znacznie większa.

Progesteron i Estrogeny

Pierwszy okres ciąży związany jest z bardzo wysokim poziomem progesteronu. Ma to bezpośrednie przełożenie na takie aspekty jak:

  • – zwiększona wrażliwość piersi,
  • – przekrwienie pochwy,
  • – przekrwienie sromu,
  • – dolegliwości ciążowe w postaci wymiotów, nudności, zgagi.

Wszystkie te elementy w sposób niekorzystny wpływają na poziom kobiecego libido, a tym samym zmniejszają ochotę na seks. Jeśli chodzi o estrogeny, to ich wysoki poziom ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie odporności, na zwiększone zagrożenie infekcjami, bakteryjnymi, grzybiczymi, To wszystko może powodować bolesność stosunków seksualnych, a tym samym obniżenie ochoty na seks. Warto tutaj wskazać także na to, iż wiele kobiet obawia się stosunku seksualnego w trakcie ciąży z uwagi na obawę przed negatywnym wpływem na płód. Chodzi o ryzyko poronienia czy też wywołania przedwczesnego porodu.

Paradoksem w tym wszystkim jest fakt, iż tak naprawdę w okresie ciąży mamy do czynienia z większym nawilżeniem pochwy. Tym samym stosunki seksualne są łatwiejsze i zasadniczo nie są związane z bolesnością. Psychika jednakże bierze górę i dlatego też u wielu kobiet poziom libido w trakcie ciąży jest obniżony.

Seks w trakcie połogu

Seks w trakcie połogu to bardzo często jest temat zamknięty. Jeśli sam poród jest trudny, jeśli jest związany z bardzo długim czasem parcia, bólu, a tym bardziej jeśli poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie, to wówczas seks w okresie połogu nie istnieje. Kobieta zazwyczaj nie jest zadowolona ze swojego ciała, co ma bardzo duże znaczenie dla jej samooceny i poziomu ochoty na seks. W okresie połogu zmniejsza się poziom estrogenów, przez co popęd seksualny może nawet całkowicie zaniknąć.

Poziom progesteronu tymczasem znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Odzwierciedlone jest to w strukturze śluzu szyjkowego, który jest gęsty, nie jest rozciągliwy. Przez to istnieje znacznie większe ryzyko wystąpienia infekcji, a seks nie daje wiele przyjemności.

kopkamagra-com suplementy na potencję

Seks w trakcie ciąży oraz w trakcie połogu to temat, który może budzić skrajne emocje. Istnieje wiele aspektów uwarunkowanych kobiecą gospodarką hormonalną oraz jej samooceną, które sprawiają, że w tym czasie ochota na seks znacząco jest obniżona. Bardzo ważne dla zdrowia człowieka, dla zdrowia związku jest jednak to, aby do tej sytuacji nie przyzwyczajać się, aby nie stała się ona normą. W przeciwnym razie nawet w późniejszym czasie trudno będzie odzyskać właściwy i zadowalający poziom libido.