Choć pytanie postawione w tytule jest dosyć proste, odpowiedzi na nie mogą pojawiać się różne – jedni uznają, że zawsze warto uczyć się czegoś nowego, a inni stwierdzą, że wśród nowych umiejętności taniec jest akurat bardzo mało przydatny w codziennym życiu. Nie wszyscy wiedzą, że taneczne umiejętności dają nam o wiele więcej – kształtują zdrowie fizyczne i duchowe. Dlaczego warto tańczyć?

Dlaczego wybrać taniec?

Przede wszystkim taniec – co jest oczywiste – to ruch, a każdy ruch przekłada się na lepszą kondycję, formę i zrzucanie nadmiaru kilogramów. Z tego też powodu tańczyć powinny przede wszystkim osoby, które długo pracują w pozycji siedzącej – czy to uczniowie, czy też pracownicy biurowi. Kto w pracy stoi lub siedzi, najczęściej po powrocie do domu albo marzy o położeniu się i odpoczynku, albo znów siada – przed telewizorem czy komputerem. Takie życie przez pewien okres czasu będzie zadowalające, ale niedługo zaczną się problemy ze zdrowiem – żylakami, bólami kręgosłupa i głowy, mięśniami i tak dalej. Rozwiązaniem jest sport! Ale jeśli go nie lubimy, albo nie chcemy tracić czasu na mechaniczne wykonywanie tych samych czynności na siłowni, możemy wybrać taniec – który pozwoli nam się ruszać, a przy tym nauczyć się czegoś nowego.

Taniec poprawia kondycję, a zatem zwiększa wytrzymałość i siłę naszego ciała – nie od dziś wiadomo też, że im człowiek szczuplejszy, tym bardziej skłonny do dalszej aktywności fizycznej. Jeśli jesteśmy więc nieco przy kości, automatycznie chce nam się mniej. Tańcząc regularnie można dodać sobie energii – przez cały dzień w pracy będziesz myśleć, że już wieczorem wyskaczesz się i odreagujesz stres. To nie tylko poprawia wygląd ciała, ale i samopoczucie – lepiej wyglądasz, a więc i czujesz się lepiej.

Zalety zdrowotne tańca

Taniec niesie ze sobą nie tylko ogólną poprawę zdrowia, ale też wymierne, konkretne korzyści. Jak stwierdzili naukowcy z Włoch, taniec to idealna forma ruchu dla osób z problemami z układem krążenia i niewydolnością serca. To lepsza forma spędzania wolnego czasu niż jazda na rowerze! W International Journal of Neuroscience ukazały się również wyniki badań dotyczących wpływu terapii ruchowej opartej na tańcu na psychikę. Jak się okazało, pozwala on wyleczyć się z łagodnej depresji i zwiększa pewność siebie. Reguluje bowiem poziom serotoniny i dopaminy w organizmie.

Jeśli mieszkasz w Trójmieście, możesz zapisać się na kurs tańca w Gdańsku Dance Avenue. Szkoła oferuje naukę przeróżnych tańców pod okiem najlepszych w Polsce instruktorów. A jeśli nie możecie uczestniczyć w stacjonarnych zajęciach, można wykupić ofertę nauki online. Warto to przemyśleć i wreszcie zadbać o własne zdrowie!