Książki są wynalazkiem o wiele starszym niż telewizja, radio czy internet. Pisano je już przed tysiącami lat, chcąc przekazać potomnym bezcenną wiedzę i pragnąc, aby bogactwo pokoleń nie zostało zapomniane.

Dziś pisarzami zostają nawet celebryci i gwiazdy telewizji. Każdy chce spróbować swoich sił i zyskać dzięki temu popularność. Czy jednak każda lektura jest wartościowa? Po co sięgać i od którego roku życia powinno się czytać dzieciom?

Od kiedy czytać dziecku?

WHO oraz Instytut Matki i Dziecka zalecają czytanie dziecku od jego urodzenia. Nawet podczas ciąży można czytać maleństwu, które w brzuchu mamy już zaczyna słyszeć. Pierwsze książeczki powinny być bogato ilustrowane. Wzrok najmłodszych dzieci reaguje na barwy mocno kontrastujące, jak biel i czerń i takie książeczki można juz spotkać w sprzedaży. Dla zainteresowania najmłodszych stworzono nawet gumowe bajeczki, z którymi można się kąpać!

Z wiekiem dziecko zaczyna skupiać uwagę na dłużej, dlatego warto wprowadzić nawyk codziennego czytania przed snem. W księgarniach i bibliotekach można znaleźć nie tylko kolorowe, bogato ilustrowane książeczki, ale przede wszystkim lektury edukacyjne. Bajeczki o emocjach, o zdrowiu jamy ustnej, o przyjaźni, książki z morałem, baśnie i wierszyki polskich poetów – uczą nasze dzieci zachowań prozdrowotnych i prospołecznych. Pokazują, że warto być miłym, uprzejmym, że należy pomagać innym i dbać o przyjaźnie.

Książki wspaniale rozwijają wyobraźnię dziecka. Maluch wraz z bohaterem bajki przeżywa akcję, wczuwa się w sytuację, uczy się rozwiązywania problemów. U dziecka w wieku 1-3 lat dynamicznie rozwija się mowa. Dzięki książkom zasób słownictwa malucha szybko się poszerza. Brzdąc osłuchuje się z nowymi, nieznanymi mu wyrazami, uczy się pięknej wymowy.

Książki są prawdziwym, ogólnodostępnym bogactwem ludzkości. Obudzenie u dziecka miłości do nich jest obowiązkiem każdego rodzica.