Samoobrona to waży aspekt ludzkiego życia. Każdy powinien wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Niebezpieczeństwo może czyhać wszędzie i nigdy nie ma możliwości przewidzenia, kiedy może wystąpić.

Kursy samoobrony

To ciekawa propozycja dla osób, które chcą nabyć podstawową wiedzę z zakresu samoobrony i nauczyć się niektórych chwytów oraz reakcji. Kurs zazwyczaj trwa od kilku dni do kilku miesięcy. W programie szkolenia często znajdują się kluczowe uniki, techniki uwolnień z groźnych sytuacji oraz chwyty. Niektóre z nich oferują naukę wykorzystania elementów otoczenia w celach odparcia ataku i obrony przed niebezpiecznymi przedmiotami.

Środki samoobrony

Dbając o własne bezpieczeństwo, warto wyposażyć się w jedno z szeroko dostępnych i legalnych narzędzi samoobrony. Zapewnią ochronę, jednocześnie nie powodując trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Najpopularniejsze środki samoobrony to gazy pieprzowe i paralizatory. Zakup tych pierwszych można zamknąć w kilkudziesięciu złotych. Cechują się wysoką skutecznością, jednak wymagają podstawowej celności od użytkownika. Gazy pieprzowe rozpylane w chmurze, nie są aż tak trudne do opanowania w użyciu, jak te strumieniowe, które wymuszają dokładne wycelowanie strumienia gazu w twarz przeciwnika. Minusem gazów w chmurze jest natomiast wpływ warunków atmosferycznych, np. silny wiatr może skierować roztwór kapsaicyny w naszą stronę. Małe rozmiary gazów umożliwiają przechowywanie ich nawet w kieszeni.

Paralizator także stanowi bardzo dobry środek samoobrony. Ciało człowieka w większości składa się z wody, jednocześnie stanowiąc dobry przewodnik prądu. Paralizator cechuje się poręcznością, kompaktową wielkością i niezwykłą skutecznością. Potrafi działać nawet przez grube warstwy ubrań, np. kurtkę. Nawet po jednej sekundzie działania wywołuje szok, bolesny skurcz mięśni, strach i wstrząs. Czy paralizator może zabić? W szczególnych przypadkach jest to możliwe, np. gdy dana osoba boryka się z problemami kardiologicznymi, jednak trzeba pamiętać, że ofiara nie ma wiedzy na temat chorób przypadkowego agresora, stąd też może nie wiedzieć o potencjalnym zagrożeniu jego życia, kiedy broni swojego.

Kolejną opcją, którą warto rozważyć podczas zakupu środka samoobrony, jest pałka teleskopowa. Niedroga i kompaktowa, przyciąga potencjalnych klientów, jednak wymaga podstawowego przeszkolenia z rozkładania, składania i przede wszystkim używania w taki sposób, aby pałka teleskopowa stanowiła dystansującą tarczę obronną, a przeciwnik nie mógł jej wyszarpnąć od ofiary.

Sztuki walki

To zdecydowanie najbardziej wymagająca opcja. Lata wyrzeczeń i ciężkich treningów potrafią kompleksowo przygotować nas do obrony własnej. Trening daje dużą satysfakcję, dodaje pewności siebie, hartuje psychikę i ciało oraz udoskonala wygląd zewnętrzny. Żaden kurs samoobrony nie zastąpi setek godzin spędzonych na salach treningowych. Warto rozważyć trening sztuki walki, jeśli szukamy nowego hobby, chcemy aktywnie spędzać czas lub czuć się pewniej podczas wieczornych powrotów do domu.