Testosteron jest hormonem, który zasadniczo utożsamiany jest z siłą, z męskością, a czasem także z agresją. Mylnym jest jednak stwierdzenie, że jest to hormon odnoszony tylko do mężczyzn. Tak naprawdę bowiem odgrywa on istotne role zarówno w męskim jak i w kobiecym organizmie. Testosteron to hormon, który jest wydzielany przez męskie jądra, żeńskie jajniki oraz przez nadnercza w przypadku obojga płci. Poziom wydzielanego testosteronu jest określany przez inny hormon, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową.

Rola testosteronu w organizmie mężczyzny

Mimo, że hormon ten wydzielany jest u mężczyzn i u kobiet, to jednak ma on mimo wszystko większe znaczenie w odniesieniu do tych pierwszych. Do podstawowych ról testosteronu w męskim organizmie należy zaliczyć:

  • obniżenie barwy męskiego głosu
  • rozwój, powiększenie męskiego członka oraz jąder
  • utrzymywanie prawidłowego poziomu popędu seksualnego
  • udział w produkcji plemników
  • rozwój oraz wzmocnienie kości
  • wzrost masy mięśniowej
  • testosteron odpowiada za wzrost owłosienia łonowego, za zarost na twarzy oraz w późniejszym wieku za łysienie

Jak więc widać, testosteron ma znaczący wpływ na zjawisko wzrostu, aczkolwiek nie chodzi bynajmniej o wzrost człowieka, o to czy ktoś jest wysoki, czy też niski. Mowa jest raczej o wzroście masy mięśni, o wzroście odnoszącym się do funkcji seksualnych.

Powiązany wpis: Czy testosteron wpływa na agresję?

Rola testosteronu w organizmie kobiety

Jak już wspomniano, ów testosteron ma bardzo duże znaczenie nie tylko w organizmie mężczyzny, ale także w organizmie kobiety. W tym przypadku można mówić o takich elementach jak chociażby:

  • utrzymywanie prawidłowego poziomu libido
  • zwiększenie wytrzymałości kości
  • prawidłowa praca jajników

Dzięki temu, że testosteron wpływa na prawidłowe funkcjonowanie żeńskich jajników, to tym samym możliwe jest zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy poziomem owego testosteronu oraz poziomem estrogenów w kobiecym organizmie.

Sztuczne wspomaganie testosteronem

Jak już wspomniano, testosteron może przyczynić się do skutecznego zwiększenia masy mięśniowej. Jednakże tak naprawdę suplementowanie tym hormonem ma bardzo zgubne skutki dla organizmu mężczyzny. Oczywiście w pewnych sytuacjach, pod pełnym nadzorem lekarza można, a nawet trzeba przyjmować ów hormon w postaci tabletek. Niemniej jednak przyjmowanie testosteronu bez zgody i kontroli lekarza zazwyczaj staje się powodem tego, że ludzki organizm przestaje naturalnie wytwarzać ów hormon. To, co miało zatem na celu zwiększenie poziomu testosteronu w organizmie, stało się tak naprawdę przyczyną jego obniżania w dłuższym okresie. Zanik tejże funkcji nie jest w tej sytuacji widoczny od razu, ponieważ może się on uwidaczniać, objawić dopiero w momencie, w którym dana osoba zaprzestanie przyjmować testosteron w postaci tabletek. Wówczas konsultacja z lekarzem będzie już czymś koniecznym, a powrót na właściwe tory może okazać się niemożliwością lub może być mocno utrudniony. Tym samym w tym aspekcie należy zachować ostrożność.

Zobacz również: Czy po cesarce można spać na boku?