W dzisiejszych czasach musimy zmagać się z wieloma problemami skóry. Do jednego z najbardziej wstydliwych należy łupież, czyli dobrze nam znane, charakterystyczne, białe płatki, widoczne nie tylko na włosach, ale i często też na ubraniach. Problem staje się kłopotliwy zarówno dla nas samych, ale i często dla ludzi przebywających w naszym otoczeniu. A co jest powodem powstawania łupieżu? Grzyb Malassezia Globosa, który żywi się łojem wytwarzanym przez nasze gruczoły, zatem im bardziej nasza skóra jest przepocona, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia łupieżu.

Ogromny wpływ na powstawanie łupieżu na też otoczenie, jakie zapewniamy naszej skórze. Czyli w grę wchodzi odpowiedni dobór kosmetyków, nakryć głowy, a także stosowanie lokówek, prostownicy, czy karbownicy, które dodatkowo nagrzewają naszą skórę. By walczyć z łupieżem używamy wiele preparatów polecanych przez lekarzy, lub farmaceutów. My postanowiliśmy przedstawić najlepsze, domowe sposoby na łupież.

Co na łupież? Czyli natura, którą masz pod ręką

Najlepszy domowy sposób na łupież, to maseczki, które możesz wykonać z produktów w swoim domu. Do najpopularniejszych należy m.in. maseczka z cytryny, której sok z połówki wcieramy w skórę głowy, a po 10 minutach spłukujemy wodę i nakładamy szampon. Jeśli zdecydujesz się na maseczkę z oleju rycynowego, to nakładamy go na umytą skórę głowy i czekamy ok. 30 minut, ten sposób może okazać się o tyle kłopotliwy, że następnie należy myć głowę kilkakrotnie, ponowne mycie głowy czeka Cię również w przypadku maseczki z jogurtu naturalnego, czy olejku kokosowego. Możesz też wykonać maseczkę z… jajka. Musisz oddzielić białko od żółtka, następnie ubić białko i dodając żółtko i dokładnie zmieszać. Taką mieszankę również należy spłukać po 30 minutach. Wymienione sposoby nie dają efektów od razu, jednak regularnie stosowane, już po krótkim czasie przynoszą pozytywne rezultaty.

Suche włosy – kolejny problem

Niestety, boryka się z nim coraz więcej osób. Najlepsze domowe sposoby na suche włosy, to tak naprawdę pozbycie się kilku nawyków. Przede wszystkim myj włosy raz na 3 dni, dokładnie spłukuj je zimną wodą. Uważaj na kosmetyki jakie stosujesz (unikaj tych z alkoholem), nie susz włosów, a jeśli już musisz, to lekkim strumieniem ciepła.

W walce suchymi włosami może Ci pomóc wiele naturalnych składników takich jak: piwo, aloes, banany, avocado, miód, mleko, jajko, majonez, śmietana, miód i cytryna. To składniki, które zarówno same mogą być skuteczne w walce z suchymi włosami, jak i możesz zrobić nich dowolne mieszanki. Takie mikstury nakładaj na głowę i po około 30 minutach dokładnie spłucz.

Wypadanie włosów u dzieci

Problem wypadania włosów dotyka także najmłodszych. Przyczyny mogą być różne. Najczęstsze to przyjmowanie leków immunosupresyjnych, zatrucie metalami ciężkimi, czy niedobór witamin. Jeśli ten stan utrzymuje się u Twojego dziecka dłuższy czas koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zanim jednak skontaktujesz się ze specjalistą zastanów się, czy Twoja pociecha ma odpowiednią dietę.