Po co kupować piwo w butelce czy puszce, jeśli można zrobić je samodzielnie, domowym sposobem? Wykonanie jest łatwe, proste, a wszystko, czego potrzebujesz znajdziesz w sklepie.

Jak zrobić piwo domowe, dowiesz się czytając nasz artykuł.

Czego będziesz potrzebować?

  • Wodę
  • Drożdże suche granulowane
  • 7 szklanek cukru
  • 1,2 kg słodu jęczmiennego
  • Duży garnek około 12 litrów
  • 40 litrowy pojemnik
  • Sterylny lejek
  • Termometr kuchenny
  • Butelki

piwo domowe

Proces warzenia piwa

Oczywiście przed procesem warzenia piwa musimy przygotować odpowiednio naczynia, których będziemy używać. Warto przepłukać je wrzątkiem, aby w pełni wysterylizować. Następnie warto ustawić wiadro w miejscu, w którym odbywać się będzie cały proces warzenia piwa, aby ułatwić sobie przemieszczanie się i rozlewanie gotowego płynu. Warto zaznaczyć, że pomieszczenie, w którym odbywa się warzenie powinno mieć temperaturę stałą, około 20 stopni Celsjusza.

Pyszne domowe piwo

Aby zacząć warzyć domowe piwo do wiadra nalej około 11 litrów wody. Z kolei w garnku zagotuj 7 litrów i dodaj do nich słód. W kolejnym kroku przyda się cukier, który mieszać należy aż do całkowitego rozpuszczenia.

Powstały syrop musisz przelać do wiadra, a następnie dolać zimnej wody, dzięki czemu schłodzi się do temperatury pokojowej. Kiedy to nastąpi wsyp drożdże i wymieszaj. Wiadro szczelnie przykryj folią i pozostaw na około 14 dni, aby mogło fermentować. Istotne jest, aby w tym czasie nie odkrywać wiadra, ponieważ wytworzy się osad. Po tym czasie piwo powinno stać się słodkie. Gotowe piwo będzie wówczas, kiedy smak przestanie być słodki, dlatego warto próbować go, co kilka dni.

Butelkowanie domowego piwa

Gotowe piwo domowe naturalnie trzeba zabutelkować. Butelki przeznaczone do tego celu powinniśmy umyć w gorącej wodzie, oraz wysterylizować wrzątkiem.

Do każdej z butelek dodaj dwie łyżki cukru a następnie wlewaj do nich przez lejek piwo. Kiedy w wiaderku masz osad, warto piwo przecedzić przez gazę. Uważaj, aby całkowicie nie wypełnić butelki. Zawsze zostaw od góry miejsce na około 2 – 3 centymetrów. Istotne jest to, dlatego iż wlane piwo nadal będzie fermentować, dlatego wolne miejsce będzie niezbędne. Aby zamknąć butelki idealny będzie do tego celu korek.

Tak przygotowane i przelane piwo pozostaw na trzy dni, a następnie przenieś jest do chłodnego i ciemnego miejsca. Im dłużej piwo będzie leżakować, tym jego smak będzie lepszy.