Pielęgniarki stanowią bardzo ważną grupę, należącą do zespołu medycznego. Można je spotkać w każdym miejscu, gdzie diagnozowani, leczeni i rehabilitowani są ludzie. Stoją przy łóżku pacjenta, realizują zlecenia w gabinecie zabiegowym, są odpowiedzialne za rejestrację pacjentów do lekarzy rodzinnych i specjalistów. Odwiedzają pacjentów w ich domach, pielęgnując rany oraz czuwając nad stanem zdrowia ludzi po operacjach. Są nie rzadko przyjaciółkami swoich pacjentów, szczególnie tych, których znają od lat.

Jak zostać pielęgniarką?

Zostanie pielęgniarką w obecnych czasach nie jest łatwe. Wymagane jest ukończenie co najmniej studiów licencjackich, które na uczelniach wyższych trwają aż siedem semestrów. Do tytułu magistra należy dodać kolejne dwa lata, a chcąc zostać specjalistką – następne półtora roku. Od pielęgniarek wymaga się też kończenia niezliczonej liczby kursów specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Jak widać, aby zostać wartościową pielęgniarką, trzeba się uczyć niejednokrotnie nawet dziesięć lat!

Wiedza i doświadczenie to jednak nie wszystko. Najważniejszym kryterium wyboru tej ścieżki zawodowej jest predyspozycja do wykonywania właśnie tego zawodu. Pielęgniarka w swojej pracy ma ciągły kontakt z chorym człowiekiem. Z osobami, które odczuwają ból i strach. Z pacjentami załamanymi diagnozą, często bez rodziny i jakiegokolwiek wsparcia. Tacy ludzie w pielęgniarce widzą nie rzadko powiernika, osobę, którą obdarzają zaufaniem, z którą dzielą się własną historią. Tylko osoba empatyczna, osoba kochająca ludzi, jest w stanie udźwignąć problemy drugiego i z uśmiechem na twarzy zapewnić, że wszystko będzie dobrze.