Spacerek polną ścieżką, wokół widać zasiane pola zbożem. Wśród nich owies. Znane zboże od razu kojarzone ze znienawidzoną owsianką. A szkoda. Ta potrawa  to bomba witaminowa! Dosłownie samo zdrowie. Owies zawiera w sobie same cenne dla naszego zdrowia składniki.  Białko, potas, krzemionka a nawet magnez.  Dzięki czemu obecny codziennej w diecie człowieka pomaga w utrzymywaniu zdrowych kości, ale także układu nerwowego.

Jak działa owies?

Wyciągi z owsa działają wykrztuśnie, więc pomaga w walce  uporczywym kaszlem. Krzemionka w nim zawarta złagodzi, ale i usprawni pracę nerek. Jest też nieoceniony, jeśli chodzi o trawienie, trawi się bardzo szybko dlatego jest polecany przy dietach, ale i po operacjach dieta lekkostrawna oparta jest na owsie. Pomaga przy zatwardzeniach. Spotyka się teorie, że chroni organizm przed najgroźniejszą  z chorób – rakiem.  Dodatkowo przeciwdziała cukrzycy a nawet zwiększa odporność. Wykorzystuje się z niego ziele, słomę, otręby, więc praktycznie całą roślinę. Jednakże nie jest on stosowany tylko i wyłącznie w medycynie, zielarstwie. Jest także wartościowy, jeśli chodzi o kosmetykę.

Owies dla cery

Docenią go osoby zmagające się z cerą dojrzałą, starzejącą się. Bowiem preparaty zawierające w sobie owies zmiękczają, nawilżają, regenerują i łagodzą podrażnienia. Dlatego w drogeriach kosmetycznych znajdziemy wiele produktów między innymi kremy, maseczki na bazie owsa. Przeznaczone dla osób o skórze wrażliwej, alergicznej a nawet atopowej. Najpopularniejszym kosmetykiem z owsa są  mleczka czy toniki do demakijażu, ponieważ jego związki działają na skórę oczyszczająco.