Cydr jabłkowy to nic innego jak trunek stworzony z soku jabłkowego oraz drożdży. Trunek tego typu posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zawiera znaczną ilość przeciwutleniaczy, które to z kolei neutralizują wolne rodniki. Warto, więc sięgnąć po cydr jabłkowy i wspomóc funkcjonowanie naszego organizmu.

Czym jest cydr?

Cydr to napój alkoholowy, który stworzony jest z przefermentowanego soku jabłkowego oraz cukru. Wielu z nas mylą ów cydr z winem jabłkowym, jednakże, jeśli chcemy ściśle zdefiniować ten napój możemy powiedzieć, że jest to pół wino, a pół piwo.

Cydr może mieć kilka odmian. Możemy wyróżnić:

  • Cydr niegazowany
  • Cydr musujący

Cydr musujący najbardziej popularny jest we Francji, w Hiszpanii, a także w Skandynawii. Od niedawna zdobywa również uznanie w Polsce.

Łatwo odróżnić cydr od wina, albowiem cydr jest alkoholem o zawartości 2 – 7 % zaś wino jabłkowe jest znacznie silniejsze, ponieważ może zawierać aż od 9 – 18 % alkoholu. Główną różnicą jest to, że cydr cechuje się sokiem jabłkowym, który nie jest dosładzany cukrem przed rozpoczęciem fermentacji.

Cydr to także świetny napój dietetyczny, w porównaniu, do którego wino ma znacznie większą ilość kalorii. W 100 ml cydru jest około 40 kalorii, zaś w winie jabłkowym 70 kalorii.

Jak zrobić domowy jabłkowy cydr?

Potrzebne składniki:

  • 15 kilogramów jabłek
  • Drożdże
  • Pożywka dla drożdży

Produkcja cydru jest stosunkowo prosta. Niezwykle istotny jest dobór jabłek. Jeśli wybierzemy jabłka kwaśne w stosunku 40 % do jabłek słodkich 60 % otrzymamy najlepszy cydr. Jabłek nie obieramy ze skórek, lecz wyciskamy z nich sok w sokowirówce. Otrzymany sok jabłkowy przelewamy do balonu, w którym produkowane jest wino. Następnie dodajemy namnożone drożdże oraz pożywkę.

Proces fermentacji powinien zachodzić w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Po 14 dniach należy zlać z trunku osad i postawić go w miejscu chłodnym. Znów pozostawiamy cydr na około 3 tygodnie a następnie przelewamy do butelek. Aby cydr był gotowy do spożycia nie musi długo leżakować.