To, że mamy obecnie do czynienia z pewną modą na pilates, to nie ulega żadnej wątpliwości. Co jednak sprawia, że jest on tak popularny? Tutaj oczywiście można mówić o kilku względach, o kilku przyczynach. Powszechnie przyjmuje się, że ćwiczenia pilates są skierowane do kobiet. Jednakże nic bardziej mylnego, ponieważ są to ćwiczenia, które tak naprawdę są przeznaczone dla każdego bez względu na płeć czy też na wiek.

Co to jest pilates?

Istotne jest to, czym tak naprawdę jest pilates i czym się różni od innych form aktywności fizycznej? System ten wywodzi się od Josepha Pilatesa, który na początku XX wieku stworzył go na potrzeby własne, a zarazem również i innych osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia. U podstaw pilatesu, który pierwotnie zwany był kontrologią, jest świadome kontrolowanie każdego swojego ruchu. Tak naprawdę ów system jest połączeniem elementów znanych z aerobiku, baletu oraz jogi. Tutaj chodzi nie tylko o poprawę kondycji fizycznej, ale także tej psychicznej. We współczesnej dobie ten element jest również bardzo ważny. Joseph Pilates stworzył ćwiczenia mające na celu wzmocnienie różnych partii mięśniowych w ludzkim organizmie, jak również uzyskanie wewnętrznej równowagi.

Cele i korzyści z ćwiczeń pilates

Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie o popularność pilates, należy wskazać na korzyści, jakie możemy uzyskać. Jest ich bardzo wiele. Należy wskazać na:

  • – zwiększenie elastyczności mięśni
  • – wzmocnienie poszczególnych partii mięśniowych, w tym głównie mięśni głębokich
  • – zwiększenie siły oraz wytrzymałości mięśni
  • – uzyskanie prawidłowej postawy ciała
  • – zwiększenie jędrności niektórych partii ciała
  • – uzyskanie wewnętrznej harmonii ciała

Rezultaty, jakie można osiągnąć, mogą być zaskakujące. Jest ich tak wiele, że to one są właśnie powodem ich popularności.

Inne aspekty pilates

Mówiąc o popularności ćwiczeń pilates, należy także wskazać na to, że są to ćwiczenia niewymagające odznaczania się dobrym poziomem kondycji. Nie ma także potrzeby posiadania żadnej wiedzy oraz umiejętności. Pilates to zajęcia ćwiczeniowe przeznaczone dla każdego bez względu na wiek oraz poziom zdrowia. Pilates to świetny sposób na to, aby zadbać o swoją kondycję, świetny sposób na wspomaganie rehabilitacji, ale także świetny sposób na zadbanie o własny wygląd. Być może ten ostatni aspekt sprawia, że zajęcia pilates są kojarzone z czymś dla kobiet. Należy jednakże podkreślić, że niezwykle istotnym elementem jest bardzo dokładne wykonywanie każdego ćwiczenia. Dlatego też nie poleca się ćwiczenia pilates we własnym domu.

balanced body polska

Czujne oko instruktora jest tym elementem, które pozwoli korygować wszelkie błędy, wszelkie nieprawidłowości. Od precyzji wykonywania każdego ćwiczenia zależy to czy będzie można uzyskać takie efekty, jakich oczekujemy.

Pilates jest przeznaczony nie tylko dla kobiet, ale jest to forma ćwiczeń od wielu lat stosowana również przez mężczyzn. Ich zwiększona popularność jest jak najbardziej uzasadniona i jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem.