Masło kakaowe, nazywane też olejem lub tłuszczem kakaowym, wykazuje silne działanie nawilżające, odżywcze i regenerujące. Sprawdza się zarówno w pielęgnacji włosów, skóry twarzy, a także całego ciała. Cenne właściwości masła kakaowego sprawiają, że produkt jest częstym dodatkiem do kosmetyków, ale może być również stosowany bezpośrednio na skórę.

Masło kakaowe – właściwości

Kakaowe masło wytwarzane jest z dojrzałych ziaren kakaowca. Zawierają one w sobie kwasy nienasycone, np.: oleinowy i linolowy, których niedobór powoduje przede wszystkim suchość skóry i spowolniony proces jej regeneracji. Masło kakaowe wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Naturalny kosmetyk łagodzi również stany zapalne, przyspiesza regenerację naskórka i poprawia ogólny wygląd skóry, która staję się bardziej elastyczna i odzyskuje zdrowy koloryt.  Masło kakaowe nierafinowane można dostać w każdym sklepie z kosmetykami. Wiele kosmetyków, np. produkty marki Ziaja, zawierają w swoim składzie ziarna kakaowca. Są one dostępne w całych seriach, np.: szampon, balsam, żel czy krem do twarzy.

Masło kakaowe – jak stosować?

Masło kakaowe stanowi częsty dodatek do różnego rodzaju kosmetyków nawilżających, regenerujących, przeciwzmarszczkowych oraz przyspieszających opalanie. Produkt można używać w postaci surowej nierafinowanej lub wybrać jeden z gotowych preparatów pielęgnacyjnych stworzonych na bazie ziaren kakaowca.

  • Masło kakaowe na twarz

Duża zawartość magnezu w maśle kakaowym sprawia, że wykazuje ono właściwości wzmacniające i ochronne dla skóry. Produkt jest często stosowany do tworzenia kremów i emulsji do stosowania szczególnie w czasie zimy, w celu ochrony delikatnej skóry twarzy przed działaniem czynników zewnętrznych, jak: mroźny wiatr i niska temperatura. Latem masło kakaowe ochroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego można je stosować jako zamiennik kremu z filtrem.

  • Masło kakaowe a opalanie

Masło kakaowe intensywnie nawilża skórę i zapobiega jej przesuszaniu, co pozytywnie wpływa na proces opalania się. Ciało odpowiednio nawilżone opala się szybciej. Częste stosowanie kosmetyku na całą powierzchnię ciała poprawi wygląd skóry, poprawi jej koloryt, wygładzi, a także złagodzi przebarwienia. Cera odzyska promienny i zdrowy wygląd.

Stosowanie masła kakaowego na włosy jest szczególnie polecane osobom o zniszczonych i suchych kosmykach. Silne działanie nawilżające kosmetyku pozwala poprawić wygląd i ogólną kondycję włosów, dzięki czemu staną się one mocniejsze, będą mniej wypadać, a ich końcówki przestaną się rozdwajać.

Masło kakaowe nierafinowane – zastosowanie

Masło kakaowe nierafinowane w pokojowej temperaturze ma konsystencję stałą, jednak jego temperatura topnienia jest zbliżona do temperatury ludzkiego ciała, dlatego w kontakcie ze skórą łatwo rozprowadza się na jej powierzchni. W postaci surowej można je stosować np. na suche bądź podrażnione miejsca na skórze. Masło nierafinowane sprawdza się również jako dodatek do gotowych kosmetyków, takich jak: kremy do twarzy czy balsamy do ciała, które można nabyć w internetowej drogerii online. Produkt można także stosować jako zagęstnik. Dodanie go do ulubionego kosmetyku sprawi, że będzie on bardziej gęsty.