Testosteron to hormon wytwarzany głównie w jądrach u mężczyzn oraz w jajnikach i nadnerczach u kobiet. Hormon ten jest niezbędny do rozwoju cech męskich i wzrostu. U kobiet testosteron występuje w znacznie mniejszych ilościach. Produkcja testosteronu wzrasta około 30 razy więcej w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Po tym okresie, rozpoczyna się naturalnym proces polegający na nieznacznym spadku poziomu hormonu każdego roku.

Podwyższony testosteron – potencjalne korzyści:

1. Mięśnie, kości, tłuszcz

Testosteron jest jednym z wielu czynników zaangażowanych w rozwój masy mięśniowej i siły. Testosteron zwiększa neuroprzekaźniki, które sprzyjają wzrostowi tkanki. Współdziała również z receptorami jądrowymi w DNA, co powoduje syntezę białek. Testosteron podnosi poziom hormonu wzrostu, a to sprawia, że regularne treningi dają wyższą szansę na przyrost masy mięśniowej.

Hormon zwiększa gęstość kości i nakazuje szpikowi kostnemu wytwarzanie czerwonych krwinek. Mężczyźni z bardzo niskim poziomem testosteronu częściej cierpią na złamania i złamania kości.

2. Zdrowe serce

Zdrowe serce pompuje krew do reszty ciała, dostarczając mięśniom i narządom tlenu potrzebnego do maksymalnej wydajności. Testosteron pomaga w produkcji czerwonych krwinek przez szpik kostny. Niski poziom testosteronu wiąże się z różnymi zagrożeniami sercowo-naczyniowymi. Mężczyźni, u których przedłużają się objawy związane z gorszym samopoczuciem powinni wykonać badanie krwi. testosteron może być u nich na zbyt niskim poziomie.

3. Aktywność seksualna

dapoxetine bez receptyPoziom testosteronu naturalnie wzrasta w odpowiedzi na podniecenie seksualne i aktywność. Mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu zwykle posiadają większą aktywność seksualną. Starsi mężczyźni potrzebują więcej testosteronu, aby utrzymać wysoki poziom libido. Ważne jest, aby pamiętać, że zaburzenia erekcji są często spowodowane innymi warunkami lub lekami, a nie niskim poziomem testosteronu. Warto pamiętać, że stymulacja seksualna i aktywność seksualna powodują wzrost poziomu testosteronu.

4. Wpływ na zachowanie

Testosteron odgrywa ważną rolę w niektórych typach zachowań, w tym w agresji i dominacji. Pomaga także pobudzić konkurencyjność i zwiększyć poczucie własnej wartości. Podobnie jak aktywność seksualna, może wpływać na poziom testosteronu. Udział w zawodach może powodować wzrost lub spadek poziomu testosteronu u mężczyzny. Niski poziom testosteronu może powodować utratę pewności siebie i brak motywacji. Może również obniżyć zdolność mężczyzny do koncentracji lub wywołać uczucie smutku. Niski poziom testosteronu może powodować zaburzenia snu i brak energii.

Produkty spożywcze podwyższające testosteron

Tuńczyk – bogaty w witaminę D, która jest wiązana z dłuższym życiem i produkcją testosteronu. To także zdrowy, bogaty w białko produkt o niskiej zawartości kalorii.

Żółtka jajka – zawiera więcej składników odżywczych niż białka jaja. Cholesterol żółtkowy może nawet pomóc w przypadku niskiego poziomu testosteronu.

Ostrygi – cynk jest niezbędnym składnikiem odżywczym w okresie dojrzewania, a jego działanie może utrzymywać męskie hormony pod kontrolą przez całe dorosłe życie; ostrygi są rewelacyjnym źródłem tego mikroelementu.