Szukasz sposobu na adrenalinę? Możesz skakać ze spadochronem, nurkować lub uprawiać wspinaczkę górską. Możesz również wypróbować kitesurfing, który w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem!

Kitesurfing

Kitesurfing, który nazywany jest również kiteboardingiem, to sport wodny podobny do surfingu oraz windsurfingu, niemniej jednak różni się od nich sposobem prowadzenia deski. Do kitesurfingu potrzebny jest specjalny latawiec, który zastępuje klasyczny żagiel – latawiec przypięty jest do kitesurfera i pozwala na pływanie na krawędzi fali. Rozmiary kite’a, czyli latawca wykorzystywanego przez sportowca wynoszą od około 0,7 do nawet 21 metrów kwadratowych. Rozmiar dobiera się indywidualnie zależnie od wieku, masy ciała, poziomu zaawansowania. Im większy latawiec, tym większa moc.

Tylko dla lubiących sporty ekstremalne?

Chociaż kitesurfing jest sportem, który różni się od innych i często zaliczany jest do kategorii ekstremalnych, warto jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę jest on bardzo zróżnicowany i nawet osoba, która nie przepada za zbyt wysokim poziomem adrenaliny, może świetnie się bawić. Wtedy dobiera się takie wyposażenie, aby surfowanie z latawcem było całkowicie bezpieczne i przy tym dawało mnóstwo satysfakcji.

Jak nauczyć się kitesurfingu?

Najlepiej wybrać się na profesjonalny kurs, podczas którego będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat tej dyscypliny. Warto, aby prowadziła go dobra szkoła kitesurfingu – możesz znaleźć je przede wszystkim na wybrzeżu, ale również sport uprawiany jest w niektórych akwenach słodkowodnych. Podstawowy kurs składa się z lekcji teoretycznych oraz z ćwiczeń praktycznych. Do części praktycznej przechodzi się dopiero po dokładnym opakowaniu teorii.

Jeżeli chcesz uczyć się od najlepszych, twoja szkoła kitesurfingu powinna zatrudniać instruktorów posiadających odpowiednie uprawnienia IKO (International Kiteboarding Organization). Powinna również posiadać wysokiej klasy sprzęt pozwalający na bezpieczne uprawianie tego sportu.