Spoglądając na to, co się dzieje na oddziałach ginekologicznych w szpitalach oraz w klinikach leczenia niepłodności, nasuwa nam się tylko jeden konkretny wniosek. Żyjemy w czasie, w którym posiadanie własnego potomstwa nie jest czymś oczywistym. Jest zbyt wiele czynników, które obniżają płodność mężczyzn oraz kobiet, czyli sumując płodność par. poza tym mamy do czynienia z coraz większą ilością różnego rodzaju chorób, problemów z donoszeniem ciąży, itp.

Problem kobiet

Ten problem nie można rozważać w sposób jednostkowy. Tutaj jest pewien wspólny mianownik, aczkolwiek tych mianowników tak naprawdę jest co najmniej kilka. Mówiąc o problemie obniżonej płodności, należy w głównej mierze wskazać na złą dietę. To od tego elementu bardzo wiele się zaczyna i bardzo wiele zależy. Jeśli popatrzymy na jakość pożywienia kilkadziesiąt lat temu oraz w dniu dzisiejszym, to zauważymy znaczące różnice. Dzisiaj mamy do czynienia z ogromną różnorodnością w zakresie tego, co jest w sklepach spożywczych dostępne. Jednakże wiele tych produktów zawiera w sobie wiele substancji szkodliwych, w tym również tych bezpośrednio wpływających na płodność. Wielu z nas jednakże nie chce rezygnować z takiego jedzenia, bo ono smakuje.

Obniżona płodność

To oczywiście nie jest jedyny powód owej obniżonej płodności. Nie można bowiem przejść obojętnie wobec takich elementów jak zanieczyszczenie powietrza, jak stosowanie używek, jak stres, zbyt duże tempo życia czy też brak aktywności fizycznej. Skala zjawiska może i powinna niepokoić. Ci, którzy mają to szczęście i posiadają własne potomstwo, powinni być wdzięczni, gdyż zostanie rodzicem we współczesności bardzo często graniczy z cudem, a coraz większa ilość par pozostaje skazanymi na zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego, na długotrwałe leczenie lub też na pozostanie bezpłodnymi i tym samym bez potomstwa do końca swoich dni. Problem ten powinien być nagłaśniany, aby być pewnym ostrzeżeniem dla tych, którzy nie prowadzą właściwego trybu życia, a chcieli by mieć w przyszłości swoje własne potomstwo.