Zielona kawa jest niedocenioną odmianą kawy. Ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularna ze względu na brak szkodliwych substancji, które są zawarte w zwykłej kawie palonej. Posiada ona liczne korzyści zdrowotne, dzięki którym więcej ludzi po nią sięga. Zielona kawa nie jest pozbawiona kofeiny, dzięki czemu można nią z powodzeniem zastąpić tradycyjna kawę. Jest źródłem witamin z grupy B, oraz kwasu foliowego.

Komu zielona kawa?

Zielona kawa jest szczególnie zalecana osobom, które zmagają się z dodatkowymi kilogramami, gdyż zmniejsza uczucie łaknienia. Posiada też właściwości antyoksydacyjne, co w pewnym stopniu wstrzymuje procesy starzenia. Pomimo tego, że działa pobudzająco na organizm to nie podrażnia żołądka. Chroni też wątrobę, gdyż wykazuje właściwości żółciopędne. Kawa ta pomaga również w usuwaniu metali ciężkich, przez co ma działanie antynowotworowe. Pijąc zieloną kawę zwiększamy w naszym organizmie liczbę przeciwciał, dzięki czemu skuteczniej możemy walczyć z równymi chorobami, głównie z tymi o cywilizacyjnym charakterze. Zawarty w niej kwas salicylowy powoduje, iż ma ona działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Prowadzone są badania na temat zmniejszenia cellulitu poprzez systematyczne spożywanie tego cudownego napoju. Dzięki zmielonej kawie nie odczuwamy aż tak bardzo zmęczenia i rozdrażnienia. I co najważniejsze- zielona kawa obniża poziom cholesterolu we krwi. Najczęściej możemy ją spotkać w postaci naparów, lecz na rynku pojawiają się kapsułki, które są dobrze wchłaniane i nie powodują dolegliwości trawiennych.