Zakwas z buraków od kilku tygodni na stałe zagościł w moim domu. Pierwszą butelkę dostałam od przyjaciółki. Kolejne zrobiłam sama, z czego jestem bardzo dumna.

Zakwas to nie tylko naturalny probiotyk. Wspaniale wzmacnia odporność , pomaga zwalczać anemię, ponieważ zwiększa liczbę czerwonych krwinek we krwi. Odkwasza organizm, oczyszcza go, obniża poziom złego cholesterolu.

Właściwości zakwasu z buraków

Właściwości lecznicze i wartości odżywcze buraków znane były już kilka tysięcy lat temu. Działanie lecznicze buraka znane było już w starożytnym Babilonie przez tamtejszych medyków. Później z dobrodziejstw tego warzywa korzystali także Rzymianie i Grecy. Buraki to bogactwo witamin np. A,C, z grupy B. Posiadają także w swoim składzie dużo kwasu foliowego, który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu, żelazo, magnez, potas, wapń, sód, cynk, fosfor.

Przepisy na zakwas

Przepisów na zakwas nie brakuje. Z tym nie będzie problemu. Najważniejsze to burak wartościowy, czyli na pewno nie z półki w markecie.  Najbezpieczniej jest wykorzystać swoje własne zbiory, jednak jeśli nie uprawiacie swojego ogródka ( tak, jak ja) ,to warto zaopatrzyć się w warzywa od zaufanego dostawcy.