Yacon jest rośliną, która rośnie głównie w Ameryce Południowej, lecz współcześnie ze względu na liczne właściwości zdrowotne uprawia się ją także w Europie. To słodkie owoce, które mają postać bulw i stanowić mogą znakomitą a przede wszystkim o wiele zdrowszą alternatywę aniżeli cukier. Yacon to przede wszystkim właściwości słodzące, ale także i zdrowotne.

Jak wygląda yacon?

Owoc należy do rodziny astrowatych. Część nadziemna rośliny to duże rozłożyste liście, zaś podziemna, słodkie w smaku bulwy. Bulwy nie wymagają żadnej obróbki przed spożyciem. Możemy je więc jeść zarówno na surowo, gotować, jak i wytwarzać z nich soki oraz syropy. Yacon to roślina wieloletnia, której smak nieco przypomina połączenie jabłek i arbuzów.

Zastosowanie owoców

Owoce yacon można jeść na surowo, po prostu obierając je ze skórki. To jednak nie jest ich jedyne zastosowanie ponieważ bulwy możemy także dusić, smażyć czy też dodawać do sałatek i sporządzać z nich sok. Obecnie na skalę przemysłową wytwarza się z nich dżemy, mąki, chrupki czy też płatki śniadaniowe. Warto zaznaczyć, że owoce są bardzo słodkie, dlatego mogą bez żadnych obaw mogą je spożywać diabetycy. Warto wspomnieć, że nie tylko bulwy są jadalne, ale również z liści parzy się smaczne, zdrowe herbatki.

Właściwości zdrowotne yacon

Bulwy owoców składają się w osiemdziesięciu procentach z wody, co sprawia, że są bardzo mało kaloryczne. W 100 gramach świeżych owoców znajduje się jedynie około 20 kalorii. W owocach występują fruktany, takie jak:

  • 17,9 g inuliny,
  • 19,3 g fruktozy,
  • 6,93 g glukozy,
  • 2,86 g sacharozy,
  • 15,4 g białka.

Cechą charakterystyczną jest to, ze są one metabolizowane w przewodzie pokarmowym, co sprawia, że nie podnoszą cukru we krwi. Dodatkowo są znakomitym prebiotykiem, dzięki czemu obniżają poziom pH, poziom cholesterolu a także poprawiają prawidłową mikroflorę jelit.

Bulwy oraz liście owocu to bogactwo kwasów fenolowych, które z kolei mają właściwości przeciwutleniające. Z kolei dzięki znacznej zawartości polifenoli zapobiegają powstawaniu nowotworów, albowiem chronią nasze komórki. Napary w liści yaconu są znakomite dla diabetyków, a przy dłuższym stosowaniu można ich działanie porównać do insuliny.