Jak powszechnie wiadomo Wlosi bardzo czesto dodaja oliwe z oliwek do swoich dan. Ale nie tylko oni. Grecy takze bardzo często korzystają z jej dobroczynnych właściwości. W Polsce cieszy się coraz większa popularnością. Jest stosowana do rożnych dan. Jest naprawdę bardzo dobrym i cennym dla naszego zdrowia tłuszczem. Oliwa z oliwek jest stosowana nie tylko w gastronomii, ma także zastosowanie w kosmetyce. Jest ona zdecydowanie faworytem osób dbających o sylwetkę, ale także lekarzy i dietetyków.

Rodzaje oliwy z oliwek

Oliwa moze przybierać rożne kolory. Wszystko zależny od tego, z jakiej odmiany oliwek jest wytłaczana, a także w jakim terminie byla zbierana. Co ciekawe, oliwa może zjełczeć. Po czym to można poznać? Otóż po pomaranczowawym odcieniu. Na rynku sa dostępne rożne rodzaje oliwy, m.in. olwa extra virgin, oliwa virgin, oliwa lampante i oliwa z wytłoczyn oliwnych. A jakie sa jej właściwości? Nie zawiera przede wszystkim szkodliwego cholesterolu. Zawiera natomiast jedno oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na zahamowanie rozwoju miażdżycy. Wpływają również na obniżenie cukru we krwi. Oliwa chroni przed astma, alergicznym zapaleniem blony śluzowej nosa, pomaga przy kamienicy żółciowej, zaparciach oraz owrzodzenie żołądka i nieżycie. Zawiera przeciwutleniacze, które odpowiadają za spowolnienie procesu starzenia sie. Warto takze wspomnieć o tym, ze oliwa z oliwek jest kwietnym źródłem witamin A, E, D oraz K, a co za tym idzie, działa przeciwzakrzepowo. Jest pomocny w trawieniu, gdyż przyspiesza jego procesy. Pozwala również pozbyć sie toksyn z naszego organizmu.

Oliwa a uroda

Dodawanie oliwy do posiłków wpływa na zminimalizowanie uczucia głodu. Jest to zdecydowanie ważna właściwość dla osób, które sie odchudzają. Za czasów Hipokratesa oliwa była wykorzystywana do opatrywania ran, a takze nacierania ciała. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się ja w kosmetyce. Nakłada sie ja na włosy czy tez stosuje do paznokci, aby nadać im blask, a także je wzmocnić. Dodatkowo wiele rożnych kosmetyków zawiera w sobie oliwe z oliwek, np. rożnego rodzaju balsamy, mydła.