Ciepła zieleń tataraku kojarzy nam się z wiosną, nowym początkiem życia. Jego wiosenne soki są niezbędne, dla wyniszczonych zimą ludzkich organizmów. Korzenie tataraku mają niezwykłe właściwości, a co najważniejsze jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Tatarak służy ludziom od tysięcy lat i pomaga szczególnie w chorobach układu trawiennego. Między innymi:

  • Żołądka
  • Jelit
  • Wątroby
  • Trzustki
  • Śledziony

Tatarak działa także regenerująco w chorobach nerek, leczy płuca a także pomaga w powiększonych węzłach chłonnych.

Herbatka tatarakowa

Aby przyrządzić herbatkę tatarakową wystarczy 1 łyżeczka tataraku i szklanka przegotowanej chłodnej wody. Wieczorem kłącze wsypujemy do garnka, wlewamy wodę i pod przykryciem pozostawiamy na noc. Rano podgrzewamy, cedzimy. Pijemy jeden łyk przed jedzeniem i po jedzeniu, czyli szklankę dziennie.

Syrop tatarakowy dla osłabionych dzieci

Aby sporządzić syrop z tataraku dla dzieci należy wziąć dwie łyżki tataraku, cztery szklanki wody i pół litra miodu.

Kłącze tataraku wsypujemy do garnka, zalewamy wodą i zagotowujemy. Cedzimy i dodajemy pół litra miodu. Gotujemy a następnie syrop rozlewamy do butelek, wstawiamy pod koc aby zawekować.

Syrop podajemy dzieciom, które nie mają apetytu, są osłabione i nerwowe, a także tym, które mają problem z układem pokarmowym. Podajemy go trzy razy dziennie z rozcieńczoną wodą lub herbatką ziołową.