Promowany obecnie zdrowy styl życia sprzyja popularności suplementów. Odżywki dla sportowców są jedynie jedną grupą całego arsenału jaki można znaleźć na rynku. Wśród wielu osób aktywnych fizycznie, zarówno wśród amatorów jak i osób zajmujących się sportem zawodowo, suplementy są bardzo chętnie stosowane. Pojawia się więc pytanie: co dają nam suplementy, po co je stosować oraz na co zwrócić uwagę włączając suplementy do diety?

Suplementy dla sportowców – jakie z nich korzyści?

Zapewnienie odpowiedniej wartości energii i składników odżywczych warunkuje prawidłowy rozwój człowieka. Sportowcy jako osoby o nieprzeciętnej aktywności fizycznej, muszą zmierzyć się ze znacznie większym zapotrzebowaniem energetycznym, niż osoba o małej aktywności fizycznej. Wobec tego dostarczenie energii i wszystkich składników odżywczych w odpowiedniej ilości za pomocą samej diety, wymagałoby spożycia bardzo dużej ilości produktów i płynów, co znacząco mogłoby utrudnić ćwiczenia oraz obciążyć układ pokarmowy sportowca. Sensowne zatem jest wdrożenie do diety suplementów. Zapewniają one duże stężenie danej substancji odżywczej w jednej porcji, która ma za zadanie ułatwić pokrycie zapotrzebowania, unikać niedoborów, wyrównać deficyt powstały na skutek intensywnego treningu. Rolą tych środków jest również szybsza odnowa organizmu po treningu, poprawa jego kondycji, a nawet zapobieganie kontuzjom.

Włączanie suplementów do diety – rola dietetyka

Wśród niektórych sportowców, szczególnie osób młodych, panuje pogląd, iż sam fakt przyjmowania suplementów jest wystarczający do tego, aby osiągnąć doskonałe wyniki we własnej dziedzinie. Należy pamiętać o tym, iż podstawą dla sportowca jest trening i odpowiednia dieta, a suplementacja jest dla nich wsparciem. W takim momencie bardzo ważna jest rola dietetyka. Jest on odpowiednią osobą, która skomponuje prawidłową dietę, popartą suplementacją w zależności od sportu, stanu odżywienia sportowca itp. Z pomocą dietetykowi w tej kwestii idzie nowoczesna technologia taka jak program Kcalmar.pro, dzięki któremu może przygotować idealnie zbilansowany jadłospis dla pacjenta w krótkim czasie. Na każdym etapie pracy ma możliwość wprowadzania zmian w jadłospisie, uwzględnienia preferencji sportowca i wywiadu żywieniowego. Istotne jest to, iż ma również możliwość włączenia suplementów do jadłospisu! Gotowa dieta może być dostarczona sportowcowi zarówno jako wydruk, ale i dieta dostępna w panelu webowym, a nawet aplikacji mobilnej na telefonie (Kcalmar:Dieta i przepisy), dzięki czemu jest zawsze pod ręką. Podobnie jest z listą zakupów, co pozwala sportowcowi na odpowiednie przygotowanie się do każdego tygodnia diety. Kcalmar.pro daje również możliwość opatrzenia diety komentarzami wprost od dietetyka np. na temat treningu, przyjmowania suplementów, prawidłowego przygotowywania potraw, w związku z czym jadłospis jest jeszcze bardziej spersonalizowany. Dzięki takiemu narzędziu w rękach dietetyków sportowcy nie są osamotnieni w doborze odpowiedniej dla siebie diety i suplementów. Problem ten może zostać rozwiązany przez dietetyków, którzy dzięki swojej dużej wiedzy i pomocy technologii są w stanie opracować to dla nich w pełni profesjonalnie.

Podsumowanie

Czy warto wobec tego stosować suplementy? Jak najbardziej. Stosowanie ich wnosi wiele pozytywnych korzyści, dzięki czemu sportowcowi łatwiej jest sprostać wymaganiom. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku oraz świadomości, iż dopiero prawidłowy trening oraz dobrze zbilansowana dieta poparta suplementacją będą gwarantem sukcesu sportowca.