Żyjemy w czasach, że to produktów takich jak jajka, sery, mleko, jogurty, czy różnego typu mięsa dodawane są dodatkowe „ulepszacze”, które do tej pory spotykane były wyłącznie w przypadku słodyczy, słodkich napojów, czy w przypadku potraw serwowanych w restauracjach typu fast food. Niestety chemia dodawana do żywności może być przyczyną wystąpienia nietolerancji pokarmowej. W związku z tym warto wspomnieć nie tylko o jej objawach, ale i sposobach leczenia.

Przyczyny i objawy nietolerancji pokarmowej

Odrzucanie naszego organizmu konkretnych składników – tak inaczej można nazwać nietolerancje pokarmową. To co jednak charakteryzuje te chorobę, to objawy, które często mogą przybierać dość groźbą postać. Nudności, biegunka i wymioty – to podstawowe objawy. Dodatkowo może wystąpić ból głowy prowadzący nawet do migreny, czy wysypka skórna mogąca być początkiem atopowego zapalenia skóry. Problemy z nadwagą, chorobami serca, czy układem krążenia – oto co nam grozi jeśli zbyt długo będziemy spożywać produkty na które jesteśmy uczuleni. W wielu przypadkach pojawiają się także bóle kości i stawów. Nietolerancja pokarmowa wielu chorych doprowadziła również do depresji.

Leczenie nietolerancji pokarmowej

Najistotniejsze, by odpowiednio (i szybko) zdiagnozować nietolerancje pokarmową. A pomóc w tym mogą chociażby specjalistyczne testy, które wyrywają przede wszystkim samo źródło powstawania choroby. W tej sytuacji też można leczyć nie tylko objawy, ale i przyczynę dolegliwości. Leczenie farmakologiczne w przypadku nietolerancji pokarmowej jest raczej wykluczone, a zaleca się tu radykalna dietę, gdzie następuje całkowita eliminacja nietolerowanych produktów, by następnie stopniowo je prowadzać.

Nietolerancja pokarmowa – dodatkowe, istotne fakty

Specjalista, który zajmuje się właśnie chorobami związanymi z układem pokarmowym – im szybciej do niego trafisz, tym lepiej dla Ciebie! Najgorszy jednak fakt, że nieprzyjemne objawy nietolerancji pokarmowej mogą trwać nawet do kilku tygodni.