Określenie nowalijki nie każdemu jest znane. Młode warzywa, które pojawiają się wczesną wiosną noszą to miano. Są to między innymi pomidory, szczypiorek, nać pietruszki czy też rzodkiewka – królowa nowalijek. Każdy z nas zdaje sobie zapewne sprawę z tego, jakie pozytywne właściwości niesie ze sobą jedzenie warzyw. To małe niepozorne warzywo zawiera w sobie bardzo duże pokłady potasu, które mają pozytywny wpływ na osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem. Radzą sobie świetnie z problem wypadających włosów czy tez łamliwymi paznokciami.

Zalecane jest ich spożywanie podczas problemów z niestrawnością czy też na pobudzenie apetytu. Rzodkiewki były docenianym warzywem już w starożytnej Grecji oraz Egipcie. Wierzyli w jej właściwości poprawiające trawienie, poprawianie pamięci, wzroku oraz usprawnianie intelektu. Jest też świetnym warzywem dla osób, które chcą schudnąć, zawiera bowiem bardzo niewiele kalorii.

Dlaczego warto?

Wspomaga pracę wątroby raz przyczynia się d tworzenia żółci, jest też żółciopędna. Warto wspomnieć o tym, że działa wykrztuśnie.  A co za tym idzie? Wpływa na niwelowanie uporczywego kaszlu. Jest polecana przy problemach z oskrzelami oraz dla osób, które cierpią na astmę. Rzodkiewka jest w stanie unormować zbyt wysokie ciśnienie przez dużą zawartość potasu. Jest też stosowana przy anemii, reumatyzmie, demineralizacji organizmu, a także podczas problemów z kamieniami nerkowymi czy też krzywicy. Najlepiej jest jeść je świeże dlatego też można je samodzielnie uprawiać na balkonie.