Jackfruit jest znany i ceniony wśród wegan. Wśród innych ludzi nie jest on tak popularny. Co ciekawe jest on największym owocem, który rośnie na drzewie. Pochodzi z Indii i występuje w klimacie tropikalnym. Nie jest to owoc przeznaczony do jedzenia dla osób, które będą chciały zrzucić zbędne kilogramy przez wzgląd na to, że jest on bardzo kaloryczny. Jednak pomimo to, zawiera wiele cennych witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. Dzięki temu zawiera właściwości prozdrowotne.

Warto sięgnąć

Przede wszystkim reguluje poziom cukru we krwi, ale również wpływa pozytywnie i wspomaga nasz układ krążenia, chroni także przed nowotworami. W kuchni jest wykorzystywany na różne sposoby. Zarówno dodaje się go do dań głównych jak i do deserów. Przez wegan jest używany jako zamiennik mięsa, przez wzgląd na to, że jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, przypomina je konsystencja oraz smakiem. Jackfruit rośnie na chlebowcu różnolistnym. Jest źródłem błonnika, jednak prawie nie dostarcza tłuszczu oraz białka. Reguluje rytm wypróżnień. Jackfruit posiada witaminę A, C, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, żelazo, wapń, magnes, potas, cynk i mangan. Co ważne, redukuje również stres oraz zmęczenie psychiczne. Owoc wykazuje działanie antybakteryjne, obniża także ciśnienie krwi, przeciwdziała starzeniu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Nie powinno się jeść niedojrzałych owoców, gdyż mogą wywołać negatywne skutki, takie jak problemy z trawieniem ból brzucha, wymioty, biegunkę oraz nudności.

Chroni nasze kości

Jackfruit może chronić przed osteoporozą przez zawartość wapnia i magnezu, natomiast potas zapobiega wydalaniu pierwszej witaminy, z moczem. Dodatkowo pomaga uniknąć anemii, gdyż zawiera żelazo oraz witaminę C, która odpowiada za jego prawidłowego przyswajanie. W kuchni jest używany na różne sposoby, bo może być zarówno podawany na surowo, gotowany, pieczony, kandyzowany, suszony, bądź można go użyć do zrobienia chipsów, deserów, dżemów, soków, galaretek, itp. Jest więc owocem, który należy wprowadzić do swojej diety.