Bez wątpienia każdy z nas zna bajkę o Kopciuszku. Wiemy z niej, że dynia odegrała w niej kluczową rolę, gdyż zamieniła się w piękną karetę, którą główna bohaterka mogła wyjechać swojemu przeznaczeniu naprzeciw. Okazuje się, że współcześni ludzie również mogą zawdzięczyć dyni wiele dobrego. Posiada ona szereg cech i właściwości, niezwykle pożądanych z punktu widzenia zdrowia, urody, medycyny. Przestępstwem byłoby również nie wspomnieć o jej zastosowaniu w kuchni czy estetyce jesiennego stołu.

Rodzaje dyni

Rodzajów dyni jest bardzo dużo, dlatego jest z czego wybierać. Jej kolory i kształty zachęcają do organizowania różnych konkursów z jej udziałem. Jest też symbolem amerykańskiego święta- Halloween. Jej kształt współgra z jej właściwościami, gdyż jest wręcz bombą witaminową. Znajdziemy tak pożądane związki takie jak błonnik, białko, wapń, fosfor, magnez czy potas. Przeciwdziała krzywicy, dlatego tak ważne jest, aby znalazła się w menu najmłodszych. Jest smaczna i słodkawa, dlatego nie powinno być problemu z wdrożeniem dyni do jadłospisu nawet najbardziej wymagającego małego konesera. Miąższ z dyni wzmacnia wzrok i pomaga nam walczyć z różnymi pasożytami. Jej pożądaną cechą odżywczą jest również fakt, iż skutecznie obniża poziom złego cholesterolu oraz pozytywnie wpływa na cały układ moczowy. Dynia jest również sprzymierzeńcem osób walczących z dodatkowymi kilogramami. Świetnie przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu jest podstawą wielu diet odchudzających.

Pestki dyni

Okazuje się, że jedzenie pestek z dyni również niesie ze sobą wiele pożądanych efektów. Zawarty w nich cynk pozytywnie wpływa na jakość naszej skóry, włosów i paznokci. Zaleca się jedzenie pestek z dyni pomocniczo w leczeniu przerostu prostaty. Nie sposób pominąć zastosowania dyni w kuchni. Lista pysznych potraw, które można z niej przyrządzić wydaje się nie mieć końca.  Powstały opasłe książki kucharskie na ten temat. Dynia jest inspiracją wielu kucharzy i dietetyków. Niestety sezon na dynię jest dość krótki, gdyż trwa tylko jesienią. Tym bardziej należy korzystać z dobrodziejstw dyni do oporu.