Jak można wywnioskować z badań, nasze społeczeństwo ciągle spożywa zbyt małą ilość morskich, tłustych ryb. To, że są one tłuste, nie znaczy wcale, że są niezdrowe. Wprost przeciwnie, sprawia to, że są one bardzo korzystne dla zdrowia człowieka i tym samym po owe morskie tłuste ryby należy sięgać jak najczęściej. Przede wszystkim zawierają one w sobie wielonienasyceniowe kwasy tłuszczowe Omega-3. Dzięki temu ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych znacząco się zmniejsza. Owe kwasy wpływają na to, że znacznemu obniżeniu ulega krzepliwość krwi oraz zmniejsza się jej ciśnienie.

Kwasy Omega – 3

Kwasy Omega- 3 wpływają przeciwzapalnie, wpływają na zmniejszenie ryzyka występowania niektórych rodzajów nowotworów. Mają one znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego jak również znacząco wpływają na podniesienie ludzkiej odporności. To jeszcze nie wszystkie pozytywne aspekty kwasów Omega-3 dla ludzkiego zdrowia. Należy uwzględnić tutaj ich bardzo pozytywny wpływ na kondycję skóry, paznokci oraz włosów. Kwasy te zwiększają produkcję serotoniny, która jest nazywana hormonem szczęścia, a więc także wpływają pozytywnie na psychikę człowieka.

Oczywiście warto wybierać ryby morskie ze sprawdzonych źródeł. Jeśli bowiem chodzi o wody morskie, to w pewnej części są one zanieczyszczone, co także wpływa na jakość ryb morskich i może w pewnym zakresie mieć znaczenie dla wartości ich spożywania. Niemniej jednak biorąc pod uwagę korzyści ze spożywania tłustych ryb morskich, warto jest na nie postawić i je umieścić w swoim codziennym jadłospisie.22