Orzechy bez wątpienia powinny być obecne w diecie każdego z nas. Zawierają one liczne składniki i minerały, których człowiek potrzebuje jak powietrza. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie i dobre samopoczucie oraz rozwój. Rodzajów orzechów jest bardzo dużo, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ich niepowtarzalny smak sprawia, że mogą stać się dodatkiem do deserów, dań obiadowych czy niezwykle energetycznych śniadań.

Zalety orzechów

Orzechy przede wszystkim to tłuszcze nienasycone, które pozytywnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi. Regularne dodawanie orzechów do spożywanych posiłków zmniejsza ryzyko udaru, zawału i choroby wieńcowej serca. Jest to argument zdecydowanie wpływający na korzyść orzechów. Dodatkowo dostarczają one wiele energii, co pozytywnie wpływa nie tylko na wydolność naszego organizmu, ale również na koncentrację i sprawność procesów myślowych. Zawarty w nich błonnik wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit. Co ważne, orzechy chronią nas również przed zwapnieniem kości.

Można powiedzieć, że orzechy to dobro Natury mające chronić ludzi przed licznymi, poważnymi chorobami. Zaleca się je szczególnie kobietom w ciąży, gdyż pozytywnie wpływają na rozwój mózgu dziecka w łonie matki. Tak więc orzechy są odpowiednie dla wszystkich, bez względu na wiek. Warto jednak wiedzieć, że czasem powodują reakcje alergiczne. Jednak gdy nie ma przeciwwskazań medycznych to bez wątpienia należy po nie sięgać. Co ciekawe, udowodniono, że orzechy pomagają nam walczyć ze stresem i jego następstwami.