Nasze serce, tudzież układ krwionośny to jeden z ważniejszych elementów w naszym organizmie, mówimy o jednej z ważniejszych funkcji życiowych. Należy zatem przyłożyć szczególną uwagę do tego, aby o te funkcje zadbać. W jaki zatem sposób możemy i powinniśmy zadbać o nasze serce i o nasz układ krwionośny? Na to składa się kilka zasadniczych elementów, aczkolwiek tym głównym na pewno jest nasz sposób odżywiania. Współcześnie bardzo wiele się o nim mówi, bardzo wiele uwagi zwraca się właśnie na sposób naszego odżywiania, na jakość spożywanego jedzenia.

Dieta w kontekście zdrowia

W kontekście serca i układu krążenia, nasza dieta ma znaczenie kluczowe. Na co zatem powinniśmy postawić, a czego unikać? Na pewno będziemy wskazywać na owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze roślinne, które powinny się znaleźć w codziennej diecie. Spośród produktów, które powinniśmy wyeliminować z naszego menu lub też znacząco je ograniczyć warto jest wskazać na niezdrowe tłuszcze zwierzęce, na fast foody, na produkty przetworzone w sposób sztuczny. Tych produktów mamy w naszej codzienności bardzo wiele, są one łatwe do przygotowania, a poza tym również musimy wskazać na to, że są one smaczne. Co z tego skoro, jeśli w taki sposób odżywiamy się na co dzień, to nasze serce nie odznacza się dobrą kondycją, możemy mówić o większym zmęczeniu, o ociężałości, o kłopotach w oddychaniu przy zwiększonym wysiłku fizycznym, można mówić o znacznie gorszym samopoczuciu.

Stres a serce

Poza dietą na pewno nie można nie wskazać na taki aspekt, jakim jest stres, który dla naszego serca jest zabójczy, który może powodować różne schorzenia. Zwiększona ilość zawałów serca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze to choroby, które możemy określić mianem tych cywilizacyjnych, przypisać je do naszych współczesnych czasów, a tym samym można także mówić o bardzo dużym zagrożeniu dla współczesnego człowieka. W takiej sytuacji oczywiście nie należy się poddawać, ale gruntownie przemyśleć, prześledzić swój sposób odżywiania się i go zmodyfikować jeśli zajdzie taka potrzeba.