Dna moczanowa jest chorobą związaną z gromadzeniem się kwasu moczanowego w stawach. Wynika ona z różnych przyczyn. Można mówić o genetycznych uwarunkowaniach, mowa jest o diecie, o zwiększonej ilości wypijanego alkoholu. Jeśli dana osoba ma już do czynienia z podagrą (inna nazwa dny moczanowej), to podstawowym działaniem jest stosowanie właściwej diety. Oczywiście należy wyeliminować alkohol, a poza tym również stosować określone leki. Jak powinna wyglądać zatem dieta osób, która boryka się z podagrą?

Jak się leczyć?

Dna moczanowa nie jest chorobą, która jest możliwa do wyleczenia, ale można oczywiście ograniczyć jej rozwój, można ograniczyć objawy tejże choroby. Mówiąc o diecie w dnie moczanowej, przede wszystkim należy wyeliminować alkohol. Dopuszczalnym jest wypicie dwóch lampek wina. Tenże alkohol nie wpływa negatywnie na rozwój choroby. Bardzo ważnym elementem jest tutaj wypijanie w ciągu dnia aż 3 do 4 litrów wody. Dzięki temu łatwiej jest wydalać kwas moczowy i zapobiegać jego krystalizacji w stawach. Niewskazane jest stosowanie głodówek oraz posiłków o dużym deficycie kalorycznym. To powoduje zwiększenie poziomu kwasu moczowego. Ponadto bardzo ważną zasadą jest to, aby w codziennej diecie była obecna zwiększona ilość węglowodanów. Jednocześnie też powinno się zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów.

Procentowy podział diety

Gdyby podzielić procentowo ilość poszczególnych składników pokarmowych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie osoby chorej na podagrę, to wyglądałaby ona w ten sposób. Białka powinno być około 15 do 20%, tłuszczów w granicach 30% natomiast węglowodanów 50 do 55%. Istotne jest to, aby każdego dnia spożywać około 4 do 5 posiłków, przy czym ten ostatni powinien następować na około 3 do 4 godzin przed ułożeniem się do snu. To powoduje zmniejszenie zatrzymywania kwasu moczowego w organizmie w trakcie snu. W nocy mamy bowiem do czynienia z zatrzymywaniem tegoż kwasu w organizmie. Należy więc ograniczyć taką możliwość do minimum. Nie należy na pewno lekceważyć objawów owej choroby.