Dostęp do suplementów w dzisiejszych czasach jest prawie nieograniczony. Co więcej, boom na zakupy w sieci sprawił, że w ciągu kilku minut możemy zamówić dowolny produkt, a naprawdę jest w czym wybierać. Rynek suplementów oferuje zarówno suplementy jedno, jak i wieloskładnikowe, tzw. „mixy”. Jedną z takich formuł jest ZMA. Co kryje się pod tym skrótem?

ZMA to połączenie cynku, magnezu oraz witaminy B6. Jak wspomniałem, jest to suplement wieloskładnikowy, którego omówienie należałoby rozpocząć od poszczególnych składników, a dokładniej to ujmując – roli konkretnych składników na organizm sportowca.

Cynk to pierwiastek, który uczestniczy w szeregu procesów w naszym organizmie. Produkcja hormonów, a ponadto proces przemiany materii to rzeczy, w których cynk odgrywa kluczową rolę. Ponadto, cynk uczestniczy w procesie powstawania limfocytów T, w związku z czym wpływa na naszą odporność. Cynk jest nieoceniony również w sferze urody. Kobiety szczególnie cenią sobie jego wpływ na stan skóry oraz paznokci. Z uwagi na powyższe, nie trudno się zatem domyślać, że jego niedobory mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Jednym z bardziej medialnych minerałów, jakim jest magnez, to również kluczowy składnik ZMA. Magnez reguluje pracę układu krwionośnego, a ponadto nerwowego. Niedobór tego minerału jest wyraźnie odczuwalny, przede wszystkim z uwagi na skurcze mięśni oraz charakterystyczne drganie powiek. Ciągłe uczucie zmęczenia oraz znużenia, mogące przerodzić się w stany lękowe, to również objawy poważnego niedoboru magnezu.

Witamina B6 jest kolejnym składnikiem ZMA. Ta uczestniczy w procesach produkcji hormonów, enzymów oraz hemoglobiny. Jej suplementacja wpływa na pracę serca, a ponadto pozwala na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Co więcej, suplementacja witamina B6 pozwala na minimalizację ryzyka wystąpienia chorób związanych z układem nerwowym.

W dzisiejszym świecie, gdzie możliwości czasowe są bardzo ograniczone, a co za tym idzie, kluczowe sfery życia jak odpowiednia ilość snu czy relaks są zaniedbane. Ponadto, używki jak kawa, alkohol i papierosy negatywnie wpływają na kondycję naszego zdrowia, a ponadto dosłownie wypłukują witaminy oraz minerały z naszego organizmu. Reasumując, czy ZMA to suplement godny polecenia? Moim zdaniem to doskonały suplement, z uwagi na fakt, iż zawiera podstawowe, a ponadto sprawdzone formuły w przyzwoitych dawkach.