Każdy z nas wie czym są buraki, jak wyglądają. Stosuje się je pewnie w bardzo wielu kuchniach do przyrządzania choćby barszczu czy też jako dodatek do drugich dań, np. do schabowego z ziemniakami. Ale czy kiedykolwiek ktokolwiek z nas zastanawiał się nad tym jakie posiada właściwości i czy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie czy też przeciwnie? Pewnie nie, no właśnie. Powinniśmy zdecydowanie przykładać większą uwagę do tego, co spożywamy i jakie może przynieść nam dany pokarm skutki.

Dlaczego burak jest zdrowy?

Przede wszystkim burak jest w stanie uchronić nas przed zgagą, katarem, obniża ciśnienie krwi i dodaje sił. Jest on znany od przynajmniej 4000 lat, a jego działanie lecznicze było cenione i uznawane w starożytnym Babilonie. Istnieje jego kilka odmian, choćby burak pastewny, ćwikłowy czy cukrowy. Buraki są doskonałym źródłem żelaza. Są wspaniałym środkiem krwiotwórczym. Osoby cierpiące na anemię zdecydowanie docenią jego walory. Wspomaga również leczenie białaczki. Usuwa homestyceinę, która odpowiada za choroby serca, normuje poziom cholesterolu oraz przeciwdziała zwapnieniom naczyń krwionośnych. Sprawdzi się u osób, które mają problemy z nadciśnieniem.

Burak a wolne rodniki

Chronią nas także przed działaniem wolnych rodników, które wpływają na rozwój nowotworów, ale również procesy starzenia się organizmu.  Są w stanie wspomóc organizm przy chemioterapii czy przy niedokrwistości. Osoby, które cierpią na cukrzycę powinny ich unikać, gdyż każda z odmian zawiera spore ilości cukru. Wzmacniają odporność oraz niwelują szansę wystąpienia osteoporozy.