Zielona herbata powinna tak naprawdę być nazywana magicznym eliksirem – jej pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest ogromny! Nie dość, że świetnie działa na funkcjonowanie organizmu, to jeszcze pomaga w dbaniu o urodę i figurę!

Zielona herbata dobra na wszystko!

Co wyróżnia zieloną herbatę spośród innych odmian? Przede wszystkim fakt, że powstaje ona tylko ze świeżo zebranych młodych listków krzewu herbacianego. Zostają one poddane minimalnej obróbce (są tylko wysuszone i podgrzane), zapobiegającej fermentacji. To właśnie dzięki temu zielona herbata jest jedną z najmniej przetworzonych odmian!

Zielona herbata świetnie wpływa na nasz organizm głównie dlatego, że zawiera sporą dawkę polifenoli i garbników. Regularne picie zielonego naparu obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ryzyko chorób serca, w tym również zawałów. Dzięki herbacie poprawimy swoje krążenie oraz pracę układu trawiennego. Co więcej, niektórzy twierdzą (chociaż badania jednoznacznie tego nie wykazują), że zielona herbata pomaga zapobiegać nowotworom!

Chcesz chudnąć? Wspomóż się zieloną herbatą!

Jak wspomnieliśmy, zielona herbata poprawia pracę układu trawiennego – musimy jednak pamiętać, że absolutnie nie jest środkiem na odchudzanie! Nic nie zastąpi ćwiczeń i zbilansowanej diety.

Zielona herbata może jednak pomóc nam w zrzucaniu kilogramów – substancje w niej zawarte zmniejszą uczucie głodu, które często prześladuje nas na diecie. Zmniejszy się także ochota na słodkie i tłuste potrawy, co może się okazać ogromną pomocą w walce z nadwagą.

Jak jeszcze herbata może nam pomóc w byciu fit? Sprawdź na www.fit.pl!

Parzenie zielonej herbaty to cały rytuał!

Nie można jednak zapomnieć, że sekretem zielonej herbaty jest jej sposób parzenia, który w Japonii jest codziennym rytuałem. Najlepsze właściwości naparu otrzymamy, jeżeli herbatę zaparzymy w porcelanowym czajniczku – naczynie powinniśmy ogrzać wrzącą wodą, następnie wytrzeć do sucha.

Zielona herbata powinna być parzona w odpowiedniej temperaturze, która może być różna w zależności od rodzaju suszu – dlatego najlepiej w tej kwestii poradzić się osoby, która nam herbatę sprzedaje.  Im mniej rozdrobnione liście, tym dłużej parzymy naszą herbatę.

Jeśli chcemy się orzeźwić i pobudzić, herbatę zaparzamy nie dłużej niż 4 minuty. Jeśli liczymy na relaks, wtedy możemy robić to nieco dłużej, nawet do 10 minut. Bardziej uspokajające są także kolejne napary, bo herbatę zieloną można parzyć kilkukrotnie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.herbata.info