Babka lancetowata jest roślin z bylin babkowatych. Ma lancelowate liście, na końcach bardzo silnie unerwione i zaostrzone. Przy ziemi składają się na kształt różyczek, zaś z nich wyrastają łodygi zakończone kwiatostanem. Kwiatki wyglądają nieco jak kłos ozdabiają roślinę od września do maja. Owoc to niewielka torebka z dwoma nasionami. Do celów  medycznych zbieramy dobrze wykształcone liście babki w okresie kwitnienia. Najczęściej jest to pomiędzy majem a wrześniem. Nie należy ugniatać liści ponieważ tracą swoje właściwości. Babkę należy suszyć w ciemnych i przewiewnych pomieszczeniach.

Jakie działanie lecznicze ma babka?

Babka lancetowata ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Preparaty z niej stworzone łagodzą kaszel i zapobiegają zapaleniom. Zaleca się je do płukania jamy ustnej i gardła. Babka wspomaga także gojenie się ran, oparzeń i skaleczeń. Okłady z babki leczą zapalenie spojówek. Wspomaga także leczenie zaburzeń przewodu pokarmowego. Świeży sok z babki stosuje się w celu leczenia łupieżu.

Odwar z liści babki

Łyżkę z liści babki zalewamy 1,50 szklanki cieplej wody i podgrzewamy ją aż do wrzenia. Gotujemy ją około 5 minut pod przykryciem. Następnie odstawiamy na dziesięć minut i cedzimy. Warto pić babkę dwa razy dziennie po pół szklanki.

Syrop z babki lancetowatej

Główne składniki:

  • 500 g młodych liści babki
  • 100 g cukru
  • 30 g miodu
  • 300 ml wódki
  • Sok z cytryny

Umyte i wysuszone liście babki mielimy a uzyskaną papkę przeciskamy przez gazę aby uzyskać jak najwięcej soku. Do soku dodajemy pozostałe składniki i podgrzewamy całość na wolnym ogniu. Zalewamy do ciemnych butelek i pijemy 3 razy dziennie jeżeli borykamy się z kaszlem.