Owoce stanowią ważny element w diecie każdego dziecka ze względu na zawartość wielu cennych witamin i składników mineralnych. Obok posiłków mlecznych i warzyw powinny stanowić podstawę wyżywienia każdego malucha po szóstym miesiącu życia. Przed podaniem niemowlakowi pierwszych owoców warto zapoznać się z kilkoma faktami na temat ich funkcjonowania w diecie dziecka.

Kiedy najlepiej wprowadzić owoce do diety dziecka i jak je podawać w pierwszym roku życia niemowlaka?

  1. Najlepszy czas na włączenie owoców do diety dziecka to siódmy miesiąc życia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca rozpoczęcie rozszerzania diety po szóstym miesiącu. Układ trawienny maluszka jest wówczas dużo bardziej odporny na proponowane nowości niż na przykład w czwartym czy piątym miesiącu. Niemowlę wykazuje również większą gotowość do spożywania posiłków stałych. Potrafi samodzielnie siedzieć, kształtują się zdolności przeżuwania i sprawnego połykania pokarmu.
  2. Wprowadzenie owoców do diety dziecka powinno nastąpić po spróbowaniu przez malucha pierwszych warzyw. Nigdy odwrotnie. Naturalnie słodki smak owoców sprawia, że niemowlęta chętnie je spożywają. Dzieci preferują słodki i słony smak, dlatego warzywa ze względu na brak wyrazistego smaku, bywają przez nie częściej odrzucane niż owoce. Jeśli na początku rozszerzania diety podamy niemowlakowi owoce, dziecko może odmówić spożywania warzyw i innych, mniej słodkich produktów. Sprawdź, jak postępować, jeśli niemowlę mimo wszystko nie będzie zainteresowane jedzeniem owoców: http://humana-baby.pl/blog/owoce-diecie-7-miesiecznego-dziecka-moze-jesc/.
  3. Tylko na początku podawaj dziecku rozdrobnione owoce, np. w formie przecieru. Jeśli niemowlę skończyło sześć miesięcy, stabilnie siedzi bez podparcia i potrafi przeżuwać, a następnie połykać pokarm, możesz pokroić większy owoc np. banana czy nektarynkę i podać dziecku całe cząstki, by spróbowało samodzielnego jedzenia rączkami. Dziecko instynktownie, we własnym tempie zacznie przeżuwać i połykać zaserwowane smakołyki. Pamiętaj o uważnej obserwacji poczynań malucha i nie zostawiaj go samego w pomieszczeniu w czasie posiłku.

Owoce w diecie dziecka, które ukończyło pierwszy rok życia

  1. Po ukończeniu przez malucha pierwszego roku życia różne rodzaje owoców powinny pojawiać się w jego diecie nawet do kilku razy w ciągu dnia. Mogą być podawane w niewielkich ilościach jako przekąski między posiłkami, np. kawałki banana, gruszki, nektarynki, garść malin czy borówek. Można je również traktować jako dodatek do śniadań i podwieczorków (np. kasza jaglana z jagodami, beztłuszczowe placki z kaszy manny i banana).
  2. Sok owocowy zastępuje dzienną porcję owoców. To znaczy, że powinien być traktowany jako posiłek, nie napój, który można podawać dziecku bez ograniczeń.

Owoce w diecie dziecka są niezbędne do prawidłowej pracy układu pokarmowego ze względu na dużą ilość błonnika, który ułatwia trawienie. Mają mnóstwo witamin i minerałów, dzięki czemu gwarantujemy naszemu dziecku harmonijny rozwój i wspieramy jego odporność. Warto podawać dziecku zwłaszcza krajowe, sezonowe owoce z pewnych źródeł. Owoce sprowadzane z zagranicy, często są pełne pestycydów i środków konserwujących, ich powierzchnia jest pokryta szkodliwym woskiem. Najlepiej kupować owoce u sprawdzonych dostawców i korzystać z produktów oznaczonych certyfikatem żywności ekologicznej.