Podstawą wyposażenia każdego doświadczonego piechura oraz amatora górskich wędrówek powinny być buty trekkingowe. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych rodzajów, wybór nie należy do najprostszych. Na co powinniśmy zwracać uwagę, kupując obuwie trekkingowe, by nie nabawić się urazów czy odcisków?

Materiał, z którego zostały wykonane

Spośród dostępnych na rynku rodzajów górskie obuwie damskie, najczęściej mamy do wyboru modele wykonane z membrany lub ze skóry. Jeśli decydujemy się na te pierwsze, upewnijmy się, czy jest to typ Gore-tex, który przez wielu uchodzi za najlepszy do tego typu aktywności i przy okazji świetnie sprawdza się podczas niższych temperatur. Ponadto, dzięki zastosowaniu tej technologii obuwie staje się wodoodporne. Modele, które wykonano ze skóry, lepiej przepuszczają powietrze i latem noga nie poci się w nich tak bardzo, jak w modelach z membraną. Wymagają one jednak stałej pielęgnacji.

Wysokość buta

Na pytanie, dokąd powinien sięgać but, jest wiele odpowiedzi. Kwestia ta jest bardzo indywidualna i sporo zależy od celu jego wykorzystywania. Warto jednak zaznaczyć, że dla wielu z nas niskie górskie obuwie męskie jest wygodniejsze przy podejściach i zejściach oraz w okresach letnich, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Ich największą zaletą jest to, że są lekkie i przewiewne. Z kolei, na trudniejszych szlakach, w których przeważa kamieniste podłoże, lepiej sprawdzą się buty z wyższą cholewką — ich zadaniem jest ochrona kostki i stawu skokowego. Nosząc takie obuwie, zazwyczaj czujemy się stabilniej. Wybór obuwia zależy więc od ich późniejszego przeznaczenia.

Postaw na wygodę

Drobne kontuzje, poważniejsze urazy, odciski czy otarcia, są efektem nieodpowiedniego dopasowania obuwia do stopy. Przed każdym zakupem powinniśmy przymierzyć każdy model, który odpowiada nam po wstępnej selekcji. Sprawdźmy również, jak zachowuje się nasza stopa, gdy założymy je na grubszą skarpetę i przejdźmy się w nich. Zwróćmy także uwagę na ilość przeszyć na obuwiu — im jest ich więcej, tym większe prawdopodobieństwo, że na naszych stopach pojawią się nieprzyjemne otarcia lub odciski.

Wybór odpowiedniego obuwia górskiego jest niezwykle ważny. Planując wycieczki na górskich szlakach, powinniśmy wyposażyć się w dobrej jakości buty, które uchronią nas przed wieloma urazami i kontuzjami, aby bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu.