Jeżeli jesteście miłośnikami jednośladów, a jednocześnie zależy wam na pokaźnym zastrzyku adrenaliny to powinniście swój wzrok skierować w stronę rowerów BMX. To właśnie jazda na tym typie rowerów i wykonywanie trików pozwala poczuć największy dreszczyk emocji. Jak jednak wybrać odpowiedni model BMX’a? Dowiecie się z naszego poradnika.

Zacznijmy od tego, że tanie modele można dostać już poniżej tysiąca złotych. Mimo że na pierwszy rzut oka taka opcja wydaje się kusząca ma ona kilka mankamentów. Niska cena musi nieść ze sobą pewne kompromisy konstrukcyjne. I tak tańsze modele wykonane są przeważnie ze stali Hi-Ten, czyli zwyczajnej stali konstrukcyjnej która została następnie poddana jedynie termicznej obróbce. Sprawia to, że materiał jest ten dość ciężki jednak w niskim przedziale cenowym trzeba się liczyć z takimi niedogodnościami. Ze względu na zwiększoną wagę wykonywanie niektórych trików na tego typu rowerach będzie mocno ograniczone lub też niemożliwie.

Jeżeli zatem zależy nam na mniejszej wadze musimy wybrać model roweru BMX z wyższej półki. Profesjonalne rowery BMX wykonane są zatem ze stali Cr-Mo. Jest to stal z dodatkiem chromu i innych składników która jest trwała, a jednocześnie znacznie lżejsza. Dzięki temu rower BMX z tej stali może posiadać cieńszą ramę i mniejszą wagę.

Nie bez znaczenia jest też rozmiar ramy. W przypadku rowerów BMX rozmiar określany jest poprzez długość górnej rury ( tutaj należy wspomnieć o tym, że obecnie ramy nawet o większym rozmiarze mogą być tak samo zwrotne jak te mniejsze – wszystko zależy bowiem od innych parametrów samej ramy ). Jako początkujący zawodnik nie powinniście się bać konstrukcji z dłużą ramą, gdyż pozwoli to wam na łatwiejsze wykonywanie niektórych trików takich jak bar spiny.

Jednak sama rama to nie wszystko. Na wybór roweru BMX wpływ mają też inne elementy. Istotne są łożyska, jako że podczas jazdy na rowerze BMX dochodzi do sporych przeciążeń. Tanie modele posiadają zatem łożyska kulkowe o mniejszej trwałości. Jeżeli zatem zależy nam na lepszej wytrzymałości powinniście zdecydować się na łożyska maszynowe. Wiąże się to jednak z większą ceną.

Jak zatem sami widzicie wybór odpowiedniego roweru BMX w dużej mierze uzależniony jest od zasobności naszego portfela. Nie znaczy to jednak, że na samym poczatku waszej przygody z rowerami BMX musicie od razu rzucać się na najdroższe modele. Wraz z postępem możecie przecież zmieniać swój sprzęt na coraz to lepszy.