Stres to niestety nieodłączny element naszej codzienności, z którym musimy sobie jednak jakoś poradzić, ponieważ w innym przypadku może on wpłynąć bardzo negatywnie nie tylko na nasze ogólne samopoczucie, ale również na ogólny stan zdrowia. Świetnym sposobem na walkę ze stresem może być aktywność fizyczna, a najlepiej w tej sytuacji powinna sprawdzić się joga będąca zjednoczeniem ruchu, umysłu oraz oddechu. Do czego jednak może doprowadzić długotrwały stres i w jaki sposób joga wpływa na to negatywne uczucie.

Wpływ jogi na stres

Zajęcia jogi na stres to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem, ponieważ dzięki temu systemowi możemy osiągnąć wewnętrzną harmonię, radząc sobie tym samym w bardzo prosty sposób ze stresem. Jedna z odmian jogi, czyli hatha-joga to bardzo dobry sposób na to, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, która niezbędna jest do tego, aby zniwelować nieprzyjemne zmiany pojawiające się w naszym organizmie w związku ze stresem.

Nieodłącznym elementem jogi jest tzw. relaksacja, która pomaga naszemu organizmowi wyciszyć się, redukując tym samym nadmierne napięcie. W sytuacji, gdy zaczynamy się nadmiernie stresować, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wykonywaniu prostych asanów, które pomogą nam się skoncentrować, dzięki czemu negatywne emocje, a także stresujące myśli nie będą zakłócały naszego umysłu. Skłony, a także ćwiczenia rozciągające w bardzo skuteczny sposób pomagają się rozluźnić oraz zrelaksować co w stresujących sytuacjach jest niezwykle ważne. Nie powinniśmy przy tym zapominać o odpowiednim oddechu, który nie powinien być płytki, a raczej głęboki i wolny (z udziałem przepony).

Stres i jego oddziaływanie na nasze zdrowie

Stres to w bardzo dużym skrócie negatywna reakcja organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które doprowadzają do zakłócenia jego równowagi. Wśród głównych objawów stresu możemy wymienić w szczególności przyspieszone bicie serca, drżenie rąk, szczękościsk, a także przygnębienie i smutek. Stresowi dosyć często towarzyszy również odczucie lęku i niepokoju, bezsenność, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Niestety stres, który dosyć długo się utrzymuje, doprowadza do rozchwiania naszej równowagi psychicznej, co w niedługim okresie może również skutkować pojawieniem się takich problemów, jak nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, czy też otyłość. Aby zatem uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, musimy znaleźć sobie jakiś sposób na radzenie sobie ze stresem, a najlepiej w tym przypadku powinna sprawdzić się joga.